Počítačové kurzy
od roku 1991

 petr.cervenka@vsb.cz
 +420 596 993 203

Archiv aktualit

  17. 3. 2023
Stavil se u nás zástupce programátorského týmu Policie ČR. Představil volné pozice a provedl pohovory se zájemci. Výsledkem byli postupně tři zaměstnaní.
  17. 2. 2023
Stavili se u nás zástupci firmy Fullcom. Představili firmu, volné pozice a provedli pohovory se zájemci. Výsledkem byly čtyři stáže a později dva zaměstnaní.
  18. 5. 2022
Začátek měsíce května se nese v duchu státních svátků a krásného počasí. Letošní začátek května je pro mne mj. i důležitým milníkem v životě kariérním a víceméně i osobním. Ukončil jsem úspěšně Rekvalifikační kurz Objektově orientovaného programování, který mi otevřel dveře do profesního světa informačních technologií a hlavně dal nutné vědomostní základy, bez kterých by tento nový začátek byl ztěžka tak rychle či vůbec možný. Chtěl bych velmi poděkovat Petru Červenkovi a jeho lektorskému týmu za pevné vedení a cenné rady, které doplňovaly výuku. A zejména jim patří velké díky za dlouhodobou realizaci samotného vzdělávacího kurzu, jenž nemá na ostravsku obdoby a bez něhož by nebylo tolik úspěšných a spokojeně zaměstnaných absolventů. Přeji mnoho dalších takových absolventů!
Vít Hrtus

  18. 1. 2022
Jsem břídil. O našem absolventovi, Tomáši Hisemovi, horníkovi co se stal programátorem, byl natočen film Nová šichta. Který vyhrál všechny možné festivaly a v úterý se bude vysílat na ČT2. A já se o něm musím dočíst na stránkách konkurence (samozřejmě s odkazy „Vyzkoušet online kurz Programátor“). A na našich stránkách nic. Místo abych se věnoval marketingu, tak opravuji životopisy rekvalifikantům, kritizuji jim jejich LinkedIn profil, radím s programátorským portfoliem a organizuji návštěvy personalistů firem. Asi se ale budu muset přemoct a něco s tím marketingem udělat. Druhý film už o nás asi nikdo nenatočí…Nebo se najde další "Tomáš Hisem"?

  23. 6. 2021
Nevím, kolik filmů ročně opovrhne předpremiérou v Praze či Karlových Varech a vybere si naše město razovite.
Vlastně vím jen o jednom, a ten ani nikde jinde svou cestu k divákům začít nemohl: celovečerní dokument Nová šichta. O horníkovi Tomáši Hisemovi, který se po rekvalifikačním kurzu stal programátorem. Není to přímočarý optimistický příběh ve stylu „Věř si a dokážeš nemožné“. Režisér se po Tomášově ročním neúspěšném hledání práce smiřoval s tím, že film bude mít vyznění „aspoň jsem to zkusil“. Pět let do padesátky, z toho půlka strávená pod zemí a k tomu slabá angličtina – to byl smrtící koktejl, který spolehlivě odrazoval personalisty. Nakonec se ale podařilo (snad tím neprozrazuji hlavní zápletku filmu).
Dnes diváci vyžadují filmy, kde herci mají díky speciálním efektům až neuvěřitelné schopnosti. To je nic proti proměně horníka v programátora. A bez speciálních efektů. Doporučuji tento film všem našim rekvalifikantům, Tomášovým nástupcům. Aby se připravili na to, že cesta do IT firmy může být trnitá. Aby to ani po sérii neúspěšných pohovorů nevzdávali.
Ale stejně užitečný může být film i pro personalisty. Aby uvěřili, že i lidé ze zcela jiného prostředí mohou zapadnout do „mladého a dynamického kolektivu“ IT firmy. Předpremiéra je 23. 6. v letním kině Amfi v Porubě.
Stránka filmu i trailer na čsfd.cz
Rozhovor s Tomem na DVTV

  26. 4. 2021
Tak to máme dneska druhý zaměstnaný s dopomocí... Zdá se, že se Ostrava stává městem zaslíbeným pro budování poboček IT firem.

  12. 4. 2021
Rekvalifikace programátorů za pár dní končí. Zůstávají poslední dva nezaměstnaní. Lidi se nám z kurzu postupně vytrácejí a já jsem mnohé z nich nikdy neviděl. Divný je ten svět… Až zas někdy otevřou hospody a půjdeme na pivo, budu si muset jejich tváře nastudovat předem z LinkedIn  22. 3. 2021
Ještě jedna věc mne v těchto pohnutých časech napadla. A to jaké štěstí jsem měl, že jsem se před 30 lety rozhodl dát přednost učení rekvalifikantů. Protože oni fakt chtějí. Oni musí. A při online výuce se to projevilo. Zatímco pro nemotivované je online výuka cestou do pekel.

  21. 3. 2021
8 z 13-ti rekvalifikantů, kteří budou končit v dubnu, už má práci programátora/ky. Takže zřejmě opravdu se krize či propouštění IT sektoru netýká.

  18. 11. 2020
Film o cestě našeho rekvalifikanta Tomáše Hisema od horníka k programátorovi získal na filmovém festivalu první místo v české sekci a cenu diváka. A nyní ještě získal 75 % v recenzi Mirky Spáčilové. Ani nevím, co je vzácnější. A v únoru jde film do kin!

  3. 11. 2020
Nejen bývalí horníci, ale i kunsthistorička u nás našla svou cestu k programování. Stejně jako firma Kolalok & Sons, také IT potřebuje talenty všeho druhu! Více zde.

  2. 11. 2020
Domácí sekci Mezinárodního festivalu dokumentů Ji-hlava vyhrál snímek Nová šichta, který sleduje rekvalifikaci propuštěného havíře Tomáše Hisema v budoucího programátora. ...Sakra, ten chlap je mi povědomý. I když na kurzu vypadal jinak!

  6. 4. 2020
Je to pech! Den před koncem programátorské rekvalifikace přijde nouzový stav. Nicméně dva týdny poté mají tři čtvrtiny absolventů práci. A zbytku držím palce. Suvorov říkal: „těžko na cvičišti, lehko na bojišti“. Tak doufám, že jsme je dostatečně připravili i do nepohody.

  22. 3. 2020
Letos půjde do kin celovečerní dokumentární časosběrný film Nová šichta o našem absolventovi Tomáši Hisemovi, původně horníkovi na Dole Paskov, nyní programátorovi. Trailer ke shlédnutí zde.

  16. 3. 2020
16.3.: Tak nám zavřeli Škodovku. Ze starých jistot zůstaly snad jen pravidelné složenky ve schránce...
Není tomu tak. My fungujeme taky. Prezenční výuku rekvalifikačního kurzu Správa sítí jsme změnili na telekonferenci po Skype. Všichni slyší lektora a vidí jeho pracovní plochu na počítači, pomocí mikrofonu vznáší dotazy. Nemá to chybu. Proč jsme na to nepřišli už dříve? Ale i Dalibora až nouze naučila housti.
A je to epidemiologicky bezpečné. Lektor je kromě vrátných možná jedinou osobou na škole, takže se nemá jak nakazit. Ale pro jistotu:

  20. 1. 2020
Sdílím starší ale stále platný příspěvek o ženách v IT. A k tomu svůj osobní názor: talent k programování není nic jiného než schopnost rozdělit složitý problém na několik jednoduchých a ty pak popsat (algoritmizovat) a naprogramovat. Chápu, že pro ženy není vhodná práce horníka či stěhováka, ale proč se vyhýbají tomuto?
Ano, teď jsem si trochu naběhl. Už vidím ty diskusní příspěvky frustrovaných manželů, že ta jejich dělá naopak z prkotin vědu. Ale v tom si asi nemáme co vyčítat.

  18. 1. 2020
Před čtvrt rokem jsem psal o celostránkovém článku v MF Dnes o horníkovi, který se po rekvalifikaci u nás stal programátorem. Dodatečně uvádím odkaz na plné znění článku.

  13. 1. 2020
Polovina rekvalifikačního kurzu Objektově orientované programování je za námi a třetina účastníků již pracuje ve firmách jako stážisti (půlúvazek). Tedy všichni, kteří si na to souběžně s kurzem troufli. Bude to dřina.

  2. 12. 2019
Hospodářské noviny píší: Když se v ostravském Dole Paskov přestalo před dvěma lety těžit uhlí, o práci přišla tisícovka lidí. Několik horníků se proto rozhodlo radikálně změnit obor. Přeškolili se na ajťáky a dnes se živí programováním. "Zní to jako sci-fi, ale to jsou přesně cesty, kterými bychom měli jít," prohlašuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD. Takže už se těším, až přijede delegace z Prahy, že chtějí přeškolit další horníky. Třeba z Dolu Lazy.

  2. 12. 2019
Utahujeme šrouby. Přípravný online kurz před programátorskou rekvalifikací je stále obsáhlejší. Díky tomu účastníci na začátku rekvalifikace už něco umí. A jakmile k tomu po dvou týdnech probereme i Javascript, tak začínají být pro některé firmy zajímaví aspoň jako stážisti. Pět rekvalifikantů projevilo zájem o stáž a čtyři firmy zase o stážisty. Tak jsem je propojil a zítra na stáž nastupují první rekvalifikanti.
Václav Klaus tuším kdysi pronesl bonmot, že o peníze jde až v první řadě. Neměl pravdu, většina ze stážistů maká zadarmo. Berou totiž podporu, a to si nesmí vydělat ani korunu. Odměnou jim je pochvala před nastoupenou jednotkou a získaná praxe. A tím se zvyšuje jejich cena na trhu práce. Takže vlastně měl ten Klaus zase pravdu.

  29. 10. 2019
Skončil další rekvalifikační kurz pro správce serverů. Tři čtvrtiny absolventů již mají práci a zbytek je snad bude brzo následovat. Jejich šance na trhu práce tentokrát zvýší kurzy, které mohli na závěr absolvovat ve firmě Tieto: čtyřdenní kurz Citrixu a pětidenní kurz networkingu (Cisco).

  29. 10. 2019
Před pěti týdny skončil rekvalifikační kurz Objektově orientované programování. Tři čtvrtiny účastníků již na konci práci programátora získaly.
Před týdnem začal kurz další. Ostravákům v něm zdatně sekunduje pět Pražáků a v těsném závěsu tři účastníci ze slunného jihu Moravy.

  29. 10. 2019
Dnes v moravskoslezské příloze MF Dnes vyšel téměř celostránkový rozhovor "Horník, nově programátor" s absolventem naší rekvalifikace Tomášem Hisemem. Novináři mají rádi silné příběhy a přerod horníka v programátora takovým příběhem je. Přitom podobně neuvěřitelných změn profese máme v každém kurzu hned několik. Jednou, až bude čas, to budeme muset začít sepisovat. Možná si po přečtení někdo řekne: „Když mohli oni, tak proč ne já?“
Na iDnes článek najdete zde. Bohužel jen začátek článku. Redakce došla k závěru, že zde uvedené informace jsou natolik závažné, že si každý rád připlatí.

  3. 6. 2019
Osm z dvanácti zájemců o podzimní běh rekvalifikačního kurzu pro programátory je z Čech nebo jižní Moravy. Na jedné straně jsem rád, že se povědomí o kurzech šíří. Ale na druhé straně to bude pro mne představovat desítky (stovky) mailů během přípravného kurzu – a s nejistým výsledkem. Zvlášť když většina z nich zatím pracuje. Až zjistí, že ta naše dobrá statistika zaměstnanosti je vykoupena spoustou dřiny (a k tomu to dojíždění a placení privátu), tak z toho utečou.
Ale třeba ne. Pak mě možná hejtman pochválí za snahu obrátit nepříznivý demografický vývoj našeho regionu razoviteho. Protože většině přespolních jsem schopen tady práci najít. Zatímco doma je čeká rozesílání spousty životopisů, než se nějaká firma ozve. Tak v Ostravě většinou zůstanou. Aspoň dočasně, než získají praxi.

  22. 5. 2019
Zaměstnavatelská hitparáda: které firmy letos dosud zaměstnaly nejvíce programátorů, absolventů rekvalifikačního kurzu? Nejvýše na bedně stojí firmy Techstra a CGI: shodně po čtyřech zaměstnaných. Druhé místo D3Soft a Tieto: po třech. A o třetí místo s dvěma programátory se dělí E LINKX, FullCom a GoodAtIT.

  11. 4. 2019
Mám čistý stůl. Všech 23 absolventů obou letošních rekvalifikačních kurzů „Objektově orientované programování“ už získalo práci programátora či testera (testera dva z nich). Sta procent jsme ještě nikdy nedosáhli, tak snad to je začátek nové tradice. Pravda, trochu pomohla konjunktura, prostě stáli v pravý čas na správném místě. Kdo zaváhá... Ale po pravdě, ať to nezní příliš oslavně – dva z nich stihli o práci ve zkušební době zase přijít. A zase rychle najít novou. Konjunktuře budiž sláva!

  8. 10. 2018
Nezaměstnaných je stále méně. Přitom rekvalifikační kurzy pro správce serveru i pro programátory jsou už dva měsíce před začátkem obsazené. Volaaké absurdné? Ne, to jen čím dál více lidí nehledá práci. Hledají lepší práci. Práci, na kterou by před pár lety nemohli ani pomyslet. A spěchají - konjunktura tady s námi nebude věčně.

  29. 7. 2018
Srpen je prý okurkovou sezónou. Ne však zřejmě pro personalisty IT firem. Soudě aspoň podle těch patnácti zaměstnaných rekvalifikantů.

  23. 7. 2018
Vše se zrychluje. Dříve jsem byl nadšen, pokud většina absolventů rekvalifikace získala místo v IT do půl roku po kurzu a nyní je polovina účastníků zaměstnána jako správci serverů už v půlce kurzu. Samozřejmě díky stále kvalitnějšímu obsahu. Nebo je to jen díky přehřáté konjunktuře? Ta ale jednou skončí, takže kdo o změně profese zatím jen teoreticky uvažuje – aby nebylo pozdě.

  25. 6. 2018
V Indii býval život člověka předurčen už od začátku. Kdo se narodil do špatné kasty, měl utrum. V Americe je zase výtahem k úspěchu narodit se na dobré adrese a vystudovat univerzitu v první desítce žebříčku. Nic z toho moc neovlivníte. U nás to naštěstí ještě takto nefunguje. Ale přesto: kdo propásl příležitost a vybral si studium oboru, kde je přebytek lidí, má smůlu. A to má přitom ještě dvě třetiny života před sebou. Jak z toho ven? Přece vystudovat obor, kde je lidí málo. Jak prosté!
Začít nový život například šesti lety studia medicíny ale asi není to pravé. A proč to vlastně píšu? Právě mi napsal jeden absolvent, že po dvouměsíčním kurzu získal místo správce serverů v Big Blue...

  18. 6. 2018
Nedávno jsem dostal zajímavou zprávu: Projekt LMC - "Razíme cestu: z horníka programátorem" - získal prestižní evropskou PR cenu Golden Sabre coby nejlepší počin regionu střední a východní Evropy.

  17. 6. 2018
Rekvalifikační kurz Správa Windows Serveru byl koncem května teprve v začátku, přesto již dva účastníci na tuto pozici dostali od srpna smlouvu. To se pak hned jinak studuje!

  11. 6. 2018
V posledních měsících jsem moc příspěvků nenapsal. Ne že by se nic nedělo, ba právě naopak. A tudíž nestíhám. Počet zájemců o programátorskou rekvalifikaci se za poslední půlrok zdvojnásobil. Na veřejnost prosákla informace, že tady z horníků děláme programátory. A lidi si řekli: když oni, tak proč ne my? To je OK. Ale varuji: zázraky se nedějí. Kurz je intenzivní, volného času si rekvalifikanti moc neužijí. Nelze nevzpomenout inaugurační projev Winstona Churchilla na začátku války: „Nemohu vám slíbit nic než krev, dřinu, slzy a pot.“

  21. 5. 2018
Opakování matka moudrosti. Proto se k nám po létech někteří absolventi vrací, aby si rekvalifikační kurz Správa sítí zopakovali. V právě běžícím kurzu máme takové absolventy čtyři. Prostě jejich předchozí kurz končil v nevhodnou dobu, v období krize, a práci v IT nesehnali. A od té doby už trochu vyšli ze cviku. Ale napodruhé to vyjde! Stejně jako to vyšlo těm předchozím repetentům. Hlavně to stihnout, než skončí konjunktura.

  24. 4. 2018
Když si skladníci ve šroubárně čtou Vergilia v originále, tak proč by skladnice nemohla programovat databáze? Celou zkušební dobu teď budeme držet palce.

  31. 3. 2018
Která profese má nejblíže k informatice? Neuhádnete. Třetinu účastníků rekvalifikací programátorů i správců serverů již mnoho let tvoří ekonomové. A v posledních letech jim šlapou na paty bývalí zaměstnanci silových resortů - policisté, vojáci, dozorci. Vlastně není divu: do výsluhy odcházejí ještě plní sil. Předchozí kvalifikace pryč a do důchodu daleko...

  31. 3. 2018
U správců serverů je to věc běžná, ale teď se konečně podařilo prolomit psychologickou hranici padesáti let i u programátorů. Za posledního půl roku máme už druhého absolventa rekvalifikačního kurzu, který v tomto věku získal práci programátora. Držím palce.

  22. 2. 2018
Jste pracovití a učenliví, ale bohužel jste nevystudovali tu správnou školu? A nechcete se tím u pokladny či u pásu celý život užírat? Ajťáků je teď takový nedostatek, že na papíry už nikdo nehledí. Pokud tedy zájemce něco umí. Neodkládejte rekvalifikaci do doby, než zase přijde recese. Či nedejbože krize. I když... v Lídlu teď budou nabízet 28 tisíc. Takže možná s tím IT ještě počkat můžete.

  21. 2. 2018
Před týdnem začal konverzační kurz angličtiny pro účastníky rekvalifikačních kurzů. Přesněji řečeno jen pro ty, kteří by bez tohoto kurzu nemohli pomýšlet na zaměstnání ve společnostech, kde komunikativní angličtina je podmínkou. Protože dobrá angličtina je i téměř 30 let po revoluci stále vzácnost.

  29. 1. 2018
V září jsem tady psal o bývalém horníkovi, který získal místo programátora databází. Předevčírem jsem potkal personalistku dané firmy, a ľe prý není spokojenějąího člověka. Po čtvrstoletí pod zemí není divu (snad jsem se teď někoho nedotkl).

  10. 1. 2018
Kvůli neustálému doplňování novinek jsou naąe rekvalifikační kurzy stále deląí a deląí. Teoreticky. V praxi ale čím dál více účastníků odchází pracovat jeątě před koncem kurzu. Nyní nás půldruhého měsíce před koncem předčasně opustí čtyři účastníci kurzu Objektově orientované programování. Uspěli v konkurzu na Java Boot Camp kanadské firmy CGI. Jdou na lepąí: čekají je tři měsíce ąkolení mnohem intenzivnějąího, neľ je naąe. A přitom jim půjde plat. No neberte to. A vzhledem k tomu, ľe tam nastupuje navíc i jeden předchozí náą absolvent, tak budu 30. dubna zvědav, jak dopadli.

  15. 12. 2017
Také kurzu Správa sítí, který skončil 15.9., se podařilo zopakovat výsledek předchozího kurzu: vąichni absolventi zaměstnáni jako správci sítě.

  15. 9. 2017
Dnes začal konverzační kurz angličtiny pro část rekvalifikantů (kteří to potřebovali). Zájemců je tentokrát dost, proto běľí skupiny pro začátečníky i pokročilé. Tak doufám, ľe se jim podaří překonat i tu poslední překáľku v cestě za vysněným cílem...

  8. 9. 2017
Za týden bude končit rekvalifikační kurz Správa počítačových sítí a vąichni nezaměstnaní účastníci jiľ mají nabídku práce. A pokud jsem někoho nepřehlédl, tak vąichni mají nabídky dvě, na výběr. Ale abych uvedl věci na pravou míru: neznamená to, ľe práci získali úplně vąichni. Někteří ji totiľ uľ mají, ale v jiném oboru, kurz studují při zaměstnání (klobouk dolů). Tak u nich to bude trvat asi trochu déle, přece jen nejsou v takovém tlaku. Mají z čeho platit sloľenky, neklepou jim na dveře exekutoři...

  24. 7. 2017
Chce-li někdo pohovořvit s personalisty a programátory slovutných firem, necht k nám (V©B-TUO, Centrum celoľivotního vzdělávání) zavítá:
25.7. D3Soft v 9:00
26.7. RTS v 13:00
27.7. Unicorn v 10:00
27.7. Kvados v 12:30

  16. 4. 2017
Nedávno skončil rekvalifikační kurz pro správce sítě a kurz pro programátory, v obou byla shodně čtvrtina ľen. A tento a příątí týden začínají daląí běhy a opět stejný podíl. Nevím, zda je to dost nebo málo. Ale kaľdopádně je to více neľ v minulosti. Pamatuji i běhy, kdy nebyla ľena ľádná. Tak nevím, zda se jedná uľ o trend, ale podstatné je, ľe úspěąnost v následném hledání práce je zatím genderově nezávislá.

  25. 3. 2017
Příběh nekončí: D3Soft, software tester. To be continued?

  23. 3. 2017
Konečně 100 %! Přiznám se, není to pravidlo - u větąiny kurzů se obvykle jednomu absolventovi nepodaří do IT proniknout. Ale tentokrát se to podařilo vąem absolventům letního kurzu Správy sítí - i kdyľ na posledního se půl roku čekalo. Klasický případ: kdyľ se nezadařilo v první vlně (kvůli angličtině), tak jej finanční situace donutila chodit po brigádách místo hledání zaměstnání. Nakonec se ale nechal přemluvit, přidal se do konverzačního kurzu a posléze do Tieta prorazil. Pěkný příběh, jak z povídaček Armády spásy. Ale aby to neznělo tak barvotiskově: těch 100 % uľ vlastně neplatí, jiný absolvent si pro změnu práci neudrľel. Ale kdo ví, moľná uľ zase někde jako správce sítě pracuje. Uľ to nějak vąechno nestačím sledovat.

  23. 3. 2017
Loňský rekord osmi programátorů vyrovnán: Unicorn Praha, C# programátorka. Vlastně .Net developerka, at to zní světověji.

  22. 3. 2017
Předevčírem skončil rekvalifikační kurz Objektově orientované programování. Na rozdíl od minulého kurzu, kdy sedm absolventů nastoupilo na Javu do Tieta, tak letos je to samý C#: 3x TINT Software FM, 3x NetDirect a jednou Tesco Software. Kdyľ si vzpomenu na ty debaty, zda má smysl učit v kurzu dva jazyky...

  1. 3. 2017
Dne 14.3. (opravuji předchozí ąpatné datum) se bude na naąí univerzitě konat veletrh pracovních příleľitostí Kariera Plus. Kromě mne tam najdete i Tieto, Okin a desítky daląích. Máme konjunkturu, takľe nezaměstnaní jsou lovná zvěř. Samozřejmě jen ti, kteří umí něco, co firmy nutně potřebují...

  1. 3. 2017
Návątěvy daląích firem: 8.3. NetDirect, 13.3. RTS

  1. 3. 2017
Ve středu skončil v Tietu kurz Javy pro naąe absolventy. Posledního dne jsem se také účastnil. A zdá se, ľe účastníci nebyli o nic horąí neľ minulý kurz, z kterého pak Tieto zaměstnalo sedm lidí. Prostě se tehdy v jeden okamľik setkala poptávka s nabídkou. ątěstí přeje připraveným. Nedělám si ale iluze, ľe tentokrát bude poptávka Tieta stejná. Proto na ty, kterým nabídka práce učiněna nebude, bude jiľ 1.3. v 15:00 čekat firma Kvados. A poté v pondělí o stejném čase TINT Software. Ano, to je ta firma, kde jiľ dva týdny zařezává první zaměstnaný účastník kurzu. A daląí firmy jsou v jednání. Nechci mít v jedné lekci více neľ jednu firmu, at to nerozbije výuku. Problém ale je, ľe do konce kurzu uľ je méně dnů neľ firem.

  5. 7. 2017
Přijďte k nám na rekvalifikaci a my vám pak na konci dáme naprosto bezcenný papír. Vąech deset absolventů posledního rekvalifikačního kurzu pro programátory podepsalo ve firmách smlouvy v době, kdy jeątě neměli certifikát. Takľe ten papír vlastně nikoho nezajímal...

  30. 6. 2017
Tak to máme od července daląí SAP specialista v Tietu, dva týdny před koncem rekvalifikace. Ten červnový zřejmě neudělal ostudu.

  27. 6. 2017
Před týdnem jsem psal, jak si vyrazili v půlce kurzu někteří naąi rekvalifikanti na výběrové řízení na Java Boot Camp firmy CGI. Jedná se o tříměsíční intenzivní ąkolení, které nejen ľe účastníci nemusí platit, ale jeątě jim jde mzda. A na dobu neurčitou. No neberte to. Uľ jsou známy výsledky: dva naąi rekvalifikanti uspěli (k tomu jeden z předchozího kurzu). Tak si vzpomínám, ľe jeden z nich si o rok odloľil státnice, aby jeątě zvládl naskočit do rekvalifikace. Moc jsem mu to tehdy neschvaloval. Teď vąak vidím, ľe se mu risk vyplatil. Protoľe dobrých dľobů je v této zemi méně neľ lidí s titulem. A koneckonců i ten titul si za rok dodělá. Prostě nejen odváľným ątěstí přeje. Ale také těm, co ví, co chtějí.

  14. 2. 2017
10. 2. byla v Shopping parku akce s názvem Job Fest. Chvíli jsem se nezastavil. Chlebíček jsem do sebe ve vzácných chvílích klidu nasoukal asi na poosmé během necelé hodinky. Stavilo se i pár dřívějąích absolventů, jeden z nich (z roku 1997), i s nezaměstnaným synem.
A ani jsem nevěděl, jak jsme multikulturní: na rekvalifikaci se informovali i Afghánec a Egyptan a jeden Afričan, kterého jsem se na rodiątě zapomněl zeptat. Uľ máme mezi absolventy jednoho Venezuelana, ale Afrika a Asie by měly premiéru. Tak jsem zvědav, zda nezůstane jen u toho dotazu.

  14. 2. 2017
Někdy si mi stěľují nezaměstnaní ze vzdálených krajů, proč ľe nejsme blíľe. A já na to: "Vľdyt nejkratąí rekvalifikace trvá necelé dva měsíce, pronájem pokoje za tu dobu máte zpět po prvním týdnu práce v IT firmě."
"No jo, ale co pak? Vám Ostravákům je hej, vy máte to své Tieto a Okin, ale u nás berou jen s praxí."
"A v čem je problém? Vľdyt tam můľete nastoupit taky. Před nástupem do práce si na ÚP vyřídíte příspěvek pro dojíľdějící aľ 3 500 Kč měsíčně, po dobu jednoho roku."
"No jo, ale co pak?"
"Toľ po roce uľ musíte být dost dobří, aby vám přidali. A kdyľ nepřidají, tak s roční praxí vás uľ vezmou vąude."

  5. 1. 2017
Je vąeobecně roząířeným zvykem vytrubovat do světa úspěchy a taktně pomlčet o opaku. Kaľdý měsíc pravidelně informuji o tom, kolik naąich absolventů získalo práci. Ale kdo nezná počet účastníků v kurzech, tak z toho mnoho nevyčte. A protoľe úspěąnost rekvalifikačních kurzů nebývá přílią vysoká (jinak by tady uľ téměř ľádní nezaměstnaní nebyli), tak si moľná čtenáři tohoto webu myslí, ľe jsme jako oni. Takľe zatajování informací o neúspěąích můľe být kontraproduktivní. Tak tedy půjdu s pravdou ven: také máme stále jeątě nezaměstnané absolventy. V kaľdém z posledních čtyř běhů správy sítí to je shodou okolností po jednom nezaměstnaném absolventovi (počítám samozřejmě jen ty, kteří kurz úspěąně dokončili). U programátorů to je horąí (stát se programátorem je prostě těľąí), z posledního běhu jsou (pokud vím) nezaměstnaní tři. Ale aby tento příspěvek nevyzněl přílią depresivně, tak musím uvést, ľe za poslední dva roky vąichni zaměstnaní kromě dvou nastoupili do oboru, na který jsme je připravovali.

  11. 12. 2016
Uľ jsem slyąel z různých zdrojů, ľe firma LMC je mediálně zdatná. A měli pravdu. Kam se podívám, odevąad na mne vyskakují články o hornících rekvalifikujících se na programátory. Koho to jeątě neomrzelo, můľe se podívat na tento článek. A tak si říkám: kdyľ si troufnou horníci, tak na co čekají ty stovky ostatních nezaměstnaných? S maturitou či vysokou ąkolou, kteří i tak tráví u počítače spoustu času? A zaměstnanci s univerzitním diplomem pracující u pásu? Prostě vąichni, kteří by jeątě chtěli se svou profesí něco udělat.

  6. 12. 2016
Před čtvrt rokem jsem psal o nástupu sedmi java programátorů do Tieta. Po skončení zkuąební doby mohu s úlevou napsat, ľe nikoho nevyhodili. Přeji vąem, a» uľ budou programovat v jakémkoliv jazyku, mnoho ątěstí do daląího roku!

  5. 12. 2016
Tentokrát si zájemci nějak pospíąili. Pokud někdo neodpadne, tak je rekvalifikační kurz Správa sítí začínající 19.1. jiľ obsazen. Daląí bude o dva měsíce později.

  1. 12. 2016
Proč by si skladník ve ąroubárně nemohl přečíst Vergilia v originále? A proč by tedy zahradník nemohl být správcem sítě? Budiľ to vzpruhou paskovským horníkům.
A jeątě jedna poznámka k české titulománii: zahradník s dobrou angličtinou naąel práci hned a naopak jsou mezi naąimi absolventy i inľenýři, kteří práci hledají půl roku. Prostě IT firmy zajímají jen znalosti a některé z nich i angličtina. Během pohovoru si uchazeče proklepnou. A to má pro ně větąí vypovídací hodnotu neľ papír (který, jak známo, na některých ąkolách snese vąe)..

  8. 11. 2016
Dnes začíná daląí rekvalifikační kurz pro správce sítě, začíná blokem Windows Server. Tentokrát je zvláą» vysoká podpora úřadu práce - aľ na jednoho vąem rekvalifikaci schválil.

  7. 11. 2016
Včera začal daląí konverzační kurz pro rekvalifikanty, kteří jsou na tom s angličtinou nejhůř. Dva absolventi minulé konverzace za týden nastoupí do firmy Okin, která má na angličtinu zvláą» vysoké poľadavky. Tak doufám ve stejné zlepąení angličtiny i u nového kurzu.

  2. 11. 2016
Dnes začal daląí rekvalifikační kurz pro programátory. Účastníků je tentokrát o polovinu více neľ v minulém kurzu. Ale kdyby jich bylo jeątě desetkrát více, stejně by to firmám nestačilo. A trocha statistiky: čtvrtinu účastníků tvoří skupina paní a dívek.

  4. 10. 2016
Upřesnění termínů návątěv personalistů: Tieto - 18.10. dopoledne, čas bude upřesněn. Hledají se hlavně Linuxáci/Unixáci; Okin - 11.10. v 11:00

  21. 9. 2016
Zaměstnaní od 10/16: Tieto: Systémový inľenýr (VMware), 2x Okin: UNIX Cloud Specialist junior, OKsystem: system administrator (Linux)

  21. 9. 2016
V půlce října se u nás objeví personalisté Tieta a Okinu. Kdo by (kromě aktuálních rekvalifikantů) se chtěl také zúčastnit, tak začátkem října napiąte.

  16. 9. 2016
V červnu jsem celý ą»astný do světa vytruboval, ľe pár týdnů po konci kurzu Správa sítí jiľ vąichni, kteří dokončili kurz úspěšně, dostali práci. Poslední kurz skončil před dvěma týdny a já jsem ą»asten opět.

  16. 9. 2016
Tento týden proběhlo jednání s ředitelem ostravské pobočky kanadské firmy CGI. Uvítali by posílení hodinové dotace databází. Jelikoľ totéľ uľ deląí dobu po nás chce i firma Kvados, tak se budeme muset zamyslet. Rovněľ by se jim líbil Oracle místo Accessu. Mně také, ale kde brát a nekrást?

  6. 9. 2016
Bude informatika doménou ľen?
Ne, to není senzacechtivý novinový titulek z období okurkové sezóny ale fakt. Ptal jsem se jedné zájemkyně o kurz, která měla před mateřskou (pardon: rodičovskou) pěkné místo v bance, proč se tam nevrátí. Odvětila, ľe potřebuje kvůli dítěti aspoň na část týdne home office. A to jí v bance nikdy nenabídnou. To je pravda. A říkali mi naąi absolventi v jedné nadnárodní firmě v Brně, ľe jim home office nejen umoľňují, ale přímo je motivují aspoň ke dvěma dnům práce z domu. Proč? No protoľe sektor IT tak rychle roste, ľe prostě nemají tolik ľidliček co zaměstnanců.

  1. 9. 2016
Článek v Právu o programátorském RK: odkaz na staľení [.docx]

  1. 9. 2016
Zaměstnaní od 9/16: 6x Tieto: Java developer, 1x Tieto Technical specialist (Linux server implementation), 1x Tesco SW, 1x Windows/Linux administrator(ka) ComGroup, 1x CGI Java developer, 1x Okin UNIX Cloud Specialist junior

  30. 8. 2016
Kdo si počká, ten se dočká. Jednomu absolventovi minulého rekvalifikačního kurzu se po více neľ půl roce podařilo práci sehnat (Java developer v kanadské firmě CGI). Takľe vzkaz ostatním: nebude-li se dařit, nevzdávejte to a dál na sobě pracujte. Doba je nyní příhodná. A jeątě poznámka: firma CGI si na začátku zaměstnance tři měsíce ąkolí v tzv. Java Boot Camp. Daląí bude v březnu, to by absolventi nejbliľąího kurzu mohli stihnout.

  23. 8. 2016
Palce jsem asi drľel dobře, protoľe i poslední zájemkyně práci java developera (vlastně developerky) v Tietu dostala. A jsme genderově docela vyváľení (EU by měla radost): čtyři muľi, tři ľeny.

  19. 8. 2016
Včera skončil kurz Javy, který pro naąe absolventy uspořádala firma Tieto. Z osmi účastníků, kteří projevili zájem ve firmě pracovat, dostalo jiľ práci ąest (jako Java developeři), poslední zájemkyně se vyřeąí příští týden. Drľím palce.

  18. 8. 2016
Na televizi Polar je dnes rozhovor týkající se naąich rekvalifikačních kurzů. Odkaz Od 6:40 minuty

  4. 8. 2016
3.8. u nás byla personalistka ostravské pobočky kanadské firmy CGI. Lákala rekvalifikanty na tříměsíční Java Boot Camp od září. Tedy kurz Javy ve firmě. A jeątě jim k tomu půjde plat. Prý vąichni absolventi minulých běhů dostali moľnost ve firmě pracovat...

  2. 8. 2016
8.8. v 8 k nám přijdou personalisté Okinu. Kdo má zájem o pohovor (nebo aspoň si otestovat svou angličtinu), přijďte.

  27. 7. 2016
Vąechno se to nějak zrychluje. Vąichni absolventi rekvalifikačního kurzu Windows Server, kteří skončili 3.6., získali do konce června práci v IT (větąina v Tietu).

  22. 7. 2016
Blahopřeji naąemu absolventovi k dosaľení pozice Deputy team leader - Network Engineer/Global Engineering Solutions ve společnosti OKIN BPS!

   Zaměstnaní od 08/2016: 2x Tieto - Java programátor, Windows Server Technical Specialist

   Zaměstnaní od 07/2016: 3x Tieto - 2x Windows Technical Specialist a 1x SAP Technical specialist (v mezinárodním týmu), 1x Okin - Cloud specialista junior, 1x ABB - VMWare, 1x OVA!!!CLOUD - Tier 2 system admin (Windows i Linux), Albixon Praha: PHP programátor (a to chodil na správcovský kurz :) ).

   Zaměstnaní od 06/2016: 3x Tieto - Cloud Windows, Batch Management a Sharepoint Admin, 1x Okin - Cloud specialista junior UNIX/Linux, 1x Datainter s.r.o Opava - technik serverů.

  1. 7. 2016
S pokračující konjunkturou se i nezaměstnaní stávají nedostatkovým zboľím (ano, očekávám spoustu rozzuřených reakcí, co by člověk neudělal pro zvýąení návątěvnosti). Proto mezi zájemci o rekvalifikaci začínají převaľovat lidé zaměstnaní. Kterým tedy nejde o hledání práce - ale lepąí práce. Tomu se budeme muset přizpůsobit, a proto zvaľujeme vypsání odpoledního rekvalifikačního kurzu Programátor, případně i Správa sítí. Takľe znáte-li někoho, koho by toto mohlo bavit a v práci není spokojen, dejte mu (jí) vědět.

  23. 6. 2016
Četba (a v horąím případě i vyzkouąení) různých zázračných diet ve větąině z nás vypěstovala zdravou skepsi, ľe by bylo moľné za krátký čas zvládnout to, co obvykle trvá léta (plzeňská práva jsou světlou výjimkou). Takľe jsou imunní i vůči tvrzení, ľe je moľné po letech nezaměstnanosti a nulových znalostech získat po dvou měsících práci v informatice. Neľ abych s tím polemizoval (stejně mi nikdo neuvěří, kdyľ jsem v té věci zainteresován), tak radąi nechám promluvit personalisty firmy Tieto, která mnohé naąe absolventy zaměstnává:
https://goo.gl/YPOK3v. A 28.6. se těąím na setkání.

  28. 4. 2016
Čtyři účastníci právě probíhajícího rekvalifikačního kurzu Technik sítí nedostali financování z ÚP. Nikdo to ale nevzdal, vąichni někde zdroje naąli (i kdyby se měli zadluľit...). Děkujeme za důvěru. A minimálně jednomu se to i vyplatilo, v půlce kurzu bude nastupovat do Tieta. Tak aspoň nebude muset platit tolik...

  27. 4. 2016
Umíte LInux, Windows Server nebo umíte programovat? V tom případě vás ráda uvidí delegace z firmy Tieto Czech 16.5. v 9:00.

  27. 4. 2016
Umíte Linux nebo Unix? Chcete pracovat ve firmě Okin BPS pro americký Verizon? Přijďte k nám 5.5. v 9:00.

   Zaměstnaní od 05/2016: 3x Tieto - 2x Windows Technical Specialist, 1x Application Support. 1x Okin - Telekomunikační specialista junior. 1x Copy General Onsite Services - IT administrátor.

   Zaměstnaní od 04/2016: 3x Tieto - Line Manager, Systémový integrátor a Windows Technical Specialist. 1x NC Line, a.s. - IT technik.

  5. 4. 2016
Umoľnili jsme třinácti zájemcům o rekvalifikační kurz Správa sítí vyzkouąet si měsíc před kurzem výuku v prvním dni kurzu. A poté i zkusit sloľit první zkouąku. Pro mnohé to bylo dost obtíľné. Ale aspoň uľ vidí, do čeho jdou. A mají měsíc na to, aby se co nejlépe připravili.

  5. 4. 2016
Dnes začal daląí rekvalifikační kurz Správce serveru. Větąina účastníků je z naąeho kraje, k tomu ale i tři Praľáci a také obyvatelé kraje Zlínského a Libereckého. A protoľe máme uľ hodně zájemců o kurz daląí (který začne v květnu), umoľnili jsme jim vyzkouąet si první den kurzu (viz daląí příspěvek).

  25. 3. 2016
Před třemi týdny jsem psal, ľe začátek kurzu Linux/Unix v Tietu byl stanoven tak, aby se případně jeątě dal stihnout nástup od dubna, kdyby personalisty někdo zaujal. A uľ je to tady, po třech dnech mají vąichni za sebou pohovor, někteří i druhé kolo. Drľím palce.

  17. 3. 2016
Nejbliľąí kurz Správy serveru (od 4.4.) je jiľ plný. A jiľ se pilně plní daląí, který pravděpodobně začne jen s měsíčním odstupem.

   V kaľdém daląím kurzu více a více utahujeme ąrouby. Čili se teď jinými zájmy zaneprázdnění zájemci do kurzu nedostanou. Nebo nepřeľijí prvních deset dní kurzu. Takľe na konci jsou uľ vąichni pouľitelní. Ale. Má to pořád jedno "ale" a to je angličtina. Otestoval jsem úřady práce a čtvrtině zájemců s nejhorąí angličtinou jsem dal papír s přidanými padesáti hodinami konverzace. A vąem to bez mrknutí oka schválili! Tak se do té angličtiny tentokrát pořádně obujeme a uvidíme. Ti co to od úřadu práce dostali, jeątě budou litovat. Netuąí, kolik učení je čeká. Předchozí řádky moľná notně vyděsily ty, jichľ se to týká. Ale moľná daly naději těm, co o kurzu uvaľují, ale bojí se zeptat, protoľe jsou si vědomi své jazykové nedostatečnosti.

  12. 3. 2016
Testy z WinSrv bleskově opraveny a polovina účastníků přizvána na přístupové pohovory. Potíľ je jen to, ľe někteří z nich mají za sebou teprve půlku rekvalifikace. Samozřejmě fakt, ľe uľ půlka kurzu stačí k získání práce, má pro nás velký reklamní potenciál. Avąak zajímá mne, zda dají přednost rychlé výplatě v hrsti nebo daląímu vzdělávání. Ale pochopím i první volbu: podpora v nezaměstnanosti větąině jiľ dávno skončila. A náhradníci jsou, takľe kurz poloprázdný nebude.

  10. 3. 2016
Dnes u nás byla personalistka firmy Tieto. Účastníci kurzu si napsali test z Windows Serveru.

  4. 3. 2016
Firma Tieto Czech uspořádá od 15.3. kurz Linux/Unix (AIX, Solaris). Kurz se bude konat ve dnech ú-st-čt, ú-st-čt (tedy konec 24.3.) v době 15:00-19:00. Termín je stanoven tak, aby ti, kteří se osvědčí, jeątě mohli od 1.4. do firmy nastoupit. Kurz je sice určen absolventům naąeho rekvalifikačního kurzu, ale v případě volných míst se Tieto nebrání ani jiným zájemcům s podobnými znalostmi (byli by sami proti sobě). Kdo má zájem, ozvěte se.

  3. 3. 2016
Dnes navątívili kurz tři pracovníci firmy Okin. Po představení firmy následovaly krátké pohovory (včetně prozkouąení z angličtiny). A také se ąest účastníků přihlásilo do firemního Cisco workshopu. Nabídnut byl také workshop Unixu.

  2. 3. 2016
Tak včera volalo pět zájemců o rekvalifikaci. Uf. To by bylo 25 týdně, kdyby to tak bylo kaľdý den. A ročně... to se mi ani nechce počítat. Ale stejně by to nenasytilo apetýt ostravských počítačových firem. O zbytku země nemluvě. A věřili byste, ľe přesto jsou lidi, co se domluví anglicky a nemají averzi k technice a přitom sedí na pracáku a nadávají na nepřízeň osudu?

   Dostal jsem ďábelský nápad, jak zvýąit sledovanost naąeho facebooku a jeątě si ulehčit práci. Prostě kdyľ se příątě ozve nějaká firma hledající zaměstnance, nebudu to aktivně posílat dosud nezaměstnaným absolventům, ale jen to umístím na FB. A kdo ho nebude číst, tak má smůlu! Pro začátek: volali z NetDirectu, ľe hledají správce WinSrv. A co hlavní: jen ranní a slabá AJ není překáľkou. A navíc v této firmě kdysi pracovali jako programátoři dva naąi absolventi, kteří nám myslím neudělali ostudu. Takľe daląí jsou vítáni.

   Zaměstnaní od 03/2016: 1x Tieto - Správce Windows Serveru - nastoupil 3 týdny před ukončením kurzu, 1x Systeum Praha - Junior Tester.

   Na konci roku zbyly nějaké penízky tak jsme upgradovali na gigabit učebnu, kde se učí serverové technologie. Do vąech počítačů jsme doplnili SSD disky a 8GB RAM.

   Poslední baąta padla! Neodolali jsme módním směrům a i naąe středisko si zřídilo facebookový účet. Trochu se to táhlo – sám facebook nepouľívám, tak jsem nebyl moc aktivní ani ve zřizování účtu firemního. Tedy ne ľe bych soukromý účet neměl vůbec – zřídil jsem si jej v dobách, kdy jsem měl kaľdé dítě na jiném kontinentu. Tak a» aspoň vím, zda ľijou. Ale chaos na jejich stránkách (a pestrá směsice pouľívaných jazyků) mne od pouľívání tohoto nástroje spíąe odrazoval. A navíc jsem nechápal ani větąinu firemních fejsbuků: jen kopie aktualit z firemního webu a prakticky ľádné odezvy. Aľ jednou... rozeslal jsem nějaký hromadný mail dřívějąím absolventům a mnozí vyuľili této příleľitosti k tomu, aby nám v odpovědi popřáli vąe nelepąí k novému roku. A pár z nich (jako by se domluvili) při tom navrhlo, a» si zřídíme facebook, ľe by nás tam vychválili do nebes. Toľ jsem zvědav.

   V listopadu jsme ve firmě Tieto Czech ąkolili správce Windows serverů na certifikát 70-410. Jedenáct z nich jiľ zkouąku zvládlo, takľe nás čeká ąkolení na test 70-411. A poté zvláą» silný záľitek: 70-412. Čímľ snad někteří ą»astlivci získají právo přidat si na vizitku hrdý titul MCSA (Microsoft Certified System Administrator). Pozn.: výuka probíhala na cizí půdě, ale v domáckém duchu. Vąak pět účastníků byli naąi absolventi.

  14. 1. 2016
V posledním měsíci se podařilo získat práci správců serveru dvěma rekvalifikantům, kteří skončili rekvalifikační kurz před téměř dvěma lety. Klobouk dolů před takovou vytrvalostí. Nech» i budoucím absolventům svítí na konci tunelu světýlko naděje, ľe jednou se to musí podařit. Nicméně konjunktura (zatím) běľí na plné obrátky, takľe daląím absolventům snad tak dlouhé čekání nehrozí. Soudě podle toho, ľe v posledním týdnu mě kontaktovali ředitelé dvou velkých IT firem (Ova!!!Cloud a CS21 NextNet), ľe přijali pár naąich absolventů a chtěli by poslat daląí. Problém je, ľe není kde brát, absolventi posledních kurzů jsou uľ téměř z 90 % zaměstnaní. Takľe sklady jsou téměř vyprázdněny, nezbývá neľ abych pro změnu zase já ąel s prosíkem na ÚP, zda tam někoho ąikovného nemají.

   Zaměstnaní od 02/2016: Letiątě Moąnov - IT technik, Okin - Network Engineer junior (Cisco), RTS - Analytik-programátor.

  4. 1. 2016
Zatím ąest absolventů kurzu získalo práci programátora. Moľná by mohlo budoucí zájemce o tuto rekvalifikaci zajímat, jaké bylo jejich předchozí vzdělání. Pestré: Mechanik-elektronik (S©), geolog (Ing.), Evropská kulturní studia (Mgr.), Fakulta bezpečnostního inľenýrství (Ing.), SO© technická (management informatiky), S© management obchodu a sluľeb.

   Zaměstnaní od 01/2016: 4x Tieto - 1x Technical Specialist Unix, 2x Java programátor, 1x Windows Administrator, 1x Okin - Windows Administrator, 1x Ron Software - programátor php, xml a sql, 1x OVA Cloud Net - podpora aplikací.

  14. 12. 2015
Začal rekvalifikační kurz Správa počítačových sítí. Více neľ třetina účastníků je ze vzdálených krajů, dva dokonce ze Slovenska. Tentokrát do kurzu nastoupily i čtyři ľeny. Více neľ třetina jsou samoplátci.