VŠB - Technická univerzita Ostrava

Počítačové kurzy od roku 1991
e-mail: petr.cervenka@vsb.cz,  tel.: 596 993 203Aktuality

  29. 7. 2018
Srpen je prý okurkovou sezónou. Ne však zřejmě pro personalisty IT firem. Soudě aspoň podle těch patnácti zaměstnaných rekvalifikantů.

  23. 7. 2018
Vše se zrychluje. Dříve jsem byl nadšen, pokud většina absolventů rekvalifikace získala místo v IT do půl roku po kurzu a nyní je polovina účastníků zaměstnána jako správci serverů už v půlce kurzu. Samozřejmě díky stále kvalitnějšímu obsahu. Nebo je to jen díky přehřáté konjunktuře? Ta ale jednou skončí, takže kdo o změně profese zatím jen teoreticky uvažuje – aby nebylo pozdě.

  25. 6. 2018
V Indii býval život člověka předurčen už od začátku. Kdo se narodil do špatné kasty, měl utrum. V Americe je zase výtahem k úspěchu narodit se na dobré adrese a vystudovat univerzitu v první desítce žebříčku. Nic z toho moc neovlivníte. U nás to naštěstí ještě takto nefunguje. Ale přesto: kdo propásl příležitost a vybral si studium oboru, kde je přebytek lidí, má smůlu. A to má přitom ještě dvě třetiny života před sebou. Jak z toho ven? Přece vystudovat obor, kde je lidí málo. Jak prosté!
Začít nový život například šesti lety studia medicíny ale asi není to pravé. A proč to vlastně píšu? Právě mi napsal jeden absolvent, že po dvouměsíčním kurzu získal místo správce serverů v Big Blue...

  18. 6. 2018
Nedávno jsem dostal zajímavou zprávu: Projekt LMC - "Razíme cestu: z horníka programátorem" - získal prestižní evropskou PR cenu Golden Sabre coby nejlepší počin regionu střední a východní Evropy.

  17. 6. 2018
Rekvalifikační kurz Správa Windows Serveru byl koncem května teprve v začátku, přesto již dva účastníci na tuto pozici dostali od srpna smlouvu. To se pak hned jinak studuje!

  11. 6. 2018
V posledních měsících jsem moc příspěvků nenapsal. Ne že by se nic nedělo, ba právě naopak. A tudíž nestíhám. Počet zájemců o programátorskou rekvalifikaci se za poslední půlrok zdvojnásobil. Na veřejnost prosákla informace, že tady z horníků děláme programátory. A lidi si řekli: když oni, tak proč ne my? To je OK. Ale varuji: zázraky se nedějí. Kurz je intenzivní, volného času si rekvalifikanti moc neužijí. Nelze nevzpomenout inaugurační projev Winstona Churchilla na začátku války: „Nemohu vám slíbit nic než krev, dřinu, slzy a pot.“

  21. 5. 2018
Opakování matka moudrosti. Proto se k nám po létech někteří absolventi vrací, aby si rekvalifikační kurz Správa sítí zopakovali. V právě běžícím kurzu máme takové absolventy čtyři. Prostě jejich předchozí kurz končil v nevhodnou dobu, v období krize, a práci v IT nesehnali. A od té doby už trochu vyšli ze cviku. Ale napodruhé to vyjde! Stejně jako to vyšlo těm předchozím repetentům. Hlavně to stihnout, než skončí konjunktura.

  24. 4. 2018
Když si skladníci ve šroubárně čtou Vergilia v originále, tak proč by skladnice nemohla programovat databáze? Celou zkušební dobu teď budeme držet palce.

  31. 3. 2018
Která profese má nejblíže k informatice? Neuhádnete. Třetinu účastníků rekvalifikací programátorů i správců serverů již mnoho let tvoří ekonomové. A v posledních letech jim šlapou na paty bývalí zaměstnanci silových resortů - policisté, vojáci, dozorci. Vlastně není divu: do výsluhy odcházejí ještě plní sil. Předchozí kvalifikace pryč a do důchodu daleko...

  31. 3. 2018
U správců serverů je to věc běžná, ale teď se konečně podařilo prolomit psychologickou hranici padesáti let i u programátorů. Za posledního půl roku máme už druhého absolventa rekvalifikačního kurzu, který v tomto věku získal práci programátora. Držím palce.

  22. 2. 2018
Jste pracovití a učenliví, ale bohužel jste nevystudovali tu správnou školu? A nechcete se tím u pokladny či u pásu celý život užírat? Ajáků je teď takový nedostatek, že na papíry už nikdo nehledí. Pokud tedy zájemce něco umí. Neodkládejte rekvalifikaci do doby, než zase přijde recese. Či nedejbože krize. I když... v Lídlu teď budou nabízet 28 tisíc. Takže možná s tím IT ještě počkat můžete.

  21. 2. 2018
Před týdnem začal konverzační kurz angličtiny pro účastníky rekvalifikačních kurzů. Přesněji řečeno jen pro ty, kteří by bez tohoto kurzu nemohli pomýšlet na zaměstnání ve společnostech, kde komunikativní angličtina je podmínkou. Protože dobrá angličtina je i téměř 30 let po revoluci stále vzácnost.

  29. 1. 2018
V září jsem tady psal o bývalém horníkovi, který získal místo programátora databází. Předevčírem jsem potkal personalistku dané firmy, a že prý není spokojenějšího člověka. Po čtvrstoletí pod zemí není divu (snad jsem se teď někoho nedotkl).

  10. 1. 2018
Kvůli neustálému doplňování novinek jsou naše rekvalifikační kurzy stále delší a delší. Teoreticky. V praxi ale čím dál více účastníků odchází pracovat ještě před koncem kurzu. Nyní nás půldruhého měsíce před koncem předčasně opustí čtyři účastníci kurzu Objektově orientované programování. Uspěli v konkurzu na Java Boot Camp kanadské firmy CGI. Jdou na lepší: čekají je tři měsíce školení mnohem intenzivnějšího, než je naše. A přitom jim půjde plat. No neberte to. A vzhledem k tomu, že tam nastupuje navíc i jeden předchozí náš absolvent, tak budu 30. dubna zvědav, jak dopadli.

  15. 12. 2017
Také kurzu Správa sítí, který skončil 15.9., se podařilo zopakovat výsledek předchozího kurzu: všichni absolventi zaměstnáni jako správci sítě.

  15. 9. 2017
Dnes začal konverzační kurz angličtiny pro část rekvalifikantů (kteří to potřebovali). Zájemců je tentokrát dost, proto běží skupiny pro začátečníky i pokročilé. Tak doufám, že se jim podaří překonat i tu poslední překážku v cestě za vysněným cílem...

  8. 9. 2017
Za týden bude končit rekvalifikační kurz Správa počítačových sítí a všichni nezaměstnaní účastníci již mají nabídku práce. A pokud jsem někoho nepřehlédl, tak všichni mají nabídky dvě, na výběr. Ale abych uvedl věci na pravou míru: neznamená to, že práci získali úplně všichni. Někteří ji totiž už mají, ale v jiném oboru, kurz studují při zaměstnání (klobouk dolů). Tak u nich to bude trvat asi trochu déle, přece jen nejsou v takovém tlaku. Mají z čeho platit složenky, neklepou jim na dveře exekutoři...

  24. 7. 2017
Chce-li někdo pohovořvit s personalisty a programátory slovutných firem, necht k nám (VŠB-TUO, Centrum celoživotního vzdělávání) zavítá:
25.7. D3Soft v 9:00
26.7. RTS v 13:00
27.7. Unicorn v 10:00
27.7. Kvados v 12:30

  16. 4. 2017
Nedávno skončil rekvalifikační kurz pro správce sítě a kurz pro programátory, v obou byla shodně čtvrtina žen. A tento a příští týden začínají další běhy a opět stejný podíl. Nevím, zda je to dost nebo málo. Ale každopádně je to více než v minulosti. Pamatuji i běhy, kdy nebyla žena žádná. Tak nevím, zda se jedná už o trend, ale podstatné je, že úspěšnost v následném hledání práce je zatím genderově nezávislá.

  25. 3. 2017
Příběh nekončí: D3Soft, software tester. To be continued?

  23. 3. 2017
Konečně 100 %! Přiznám se, není to pravidlo - u většiny kurzů se obvykle jednomu absolventovi nepodaří do IT proniknout. Ale tentokrát se to podařilo všem absolventům letního kurzu Správy sítí - i když na posledního se půl roku čekalo. Klasický případ: když se nezadařilo v první vlně (kvůli angličtině), tak jej finanční situace donutila chodit po brigádách místo hledání zaměstnání. Nakonec se ale nechal přemluvit, přidal se do konverzačního kurzu a posléze do Tieta prorazil. Pěkný příběh, jak z povídaček Armády spásy. Ale aby to neznělo tak barvotiskově: těch 100 % už vlastně neplatí, jiný absolvent si pro změnu práci neudržel. Ale kdo ví, možná už zase někde jako správce sítě pracuje. Už to nějak všechno nestačím sledovat.

  23. 3. 2017
Loňský rekord osmi programátorů vyrovnán: Unicorn Praha, C# programátorka. Vlastně .Net developerka, at to zní světověji.

  22. 3. 2017
Předevčírem skončil rekvalifikační kurz Objektově orientované programování. Na rozdíl od minulého kurzu, kdy sedm absolventů nastoupilo na Javu do Tieta, tak letos je to samý C#: 3x TINT Software FM, 3x NetDirect a jednou Tesco Software. Když si vzpomenu na ty debaty, zda má smysl učit v kurzu dva jazyky...

  1. 3. 2017
Dne 14.3. (opravuji předchozí špatné datum) se bude na naší univerzitě konat veletrh pracovních příležitostí Kariera Plus. Kromě mne tam najdete i Tieto, Okin a desítky dalších. Máme konjunkturu, takže nezaměstnaní jsou lovná zvěř. Samozřejmě jen ti, kteří umí něco, co firmy nutně potřebují...

  1. 3. 2017
Návštěvy dalších firem: 8.3. NetDirect, 13.3. RTS

  1. 3. 2017
Ve středu skončil v Tietu kurz Javy pro naše absolventy. Posledního dne jsem se také účastnil. A zdá se, že účastníci nebyli o nic horší než minulý kurz, z kterého pak Tieto zaměstnalo sedm lidí. Prostě se tehdy v jeden okamžik setkala poptávka s nabídkou. štěstí přeje připraveným. Nedělám si ale iluze, že tentokrát bude poptávka Tieta stejná. Proto na ty, kterým nabídka práce učiněna nebude, bude již 1.3. v 15:00 čekat firma Kvados. A poté v pondělí o stejném čase TINT Software. Ano, to je ta firma, kde již dva týdny zařezává první zaměstnaný účastník kurzu. A další firmy jsou v jednání. Nechci mít v jedné lekci více než jednu firmu, at to nerozbije výuku. Problém ale je, že do konce kurzu už je méně dnů než firem.

  5. 7. 2017
Přijďte k nám na rekvalifikaci a my vám pak na konci dáme naprosto bezcenný papír. Všech deset absolventů posledního rekvalifikačního kurzu pro programátory podepsalo ve firmách smlouvy v době, kdy ještě neměli certifikát. Takže ten papír vlastně nikoho nezajímal...

  30. 6. 2017
Tak to máme od července další SAP specialista v Tietu, dva týdny před koncem rekvalifikace. Ten červnový zřejmě neudělal ostudu.

  27. 6. 2017
Před týdnem jsem psal, jak si vyrazili v půlce kurzu někteří naši rekvalifikanti na výběrové řízení na Java Boot Camp firmy CGI. Jedná se o tříměsíční intenzivní školení, které nejen že účastníci nemusí platit, ale ještě jim jde mzda. A na dobu neurčitou. No neberte to. Už jsou známy výsledky: dva naši rekvalifikanti uspěli (k tomu jeden z předchozího kurzu). Tak si vzpomínám, že jeden z nich si o rok odložil státnice, aby ještě zvládl naskočit do rekvalifikace. Moc jsem mu to tehdy neschvaloval. Teď však vidím, že se mu risk vyplatil. Protože dobrých džobů je v této zemi méně než lidí s titulem. A koneckonců i ten titul si za rok dodělá. Prostě nejen odvážným štěstí přeje. Ale také těm, co ví, co chtějí.

  14. 2. 2017
10. 2. byla v Shopping parku akce s názvem Job Fest. Chvíli jsem se nezastavil. Chlebíček jsem do sebe ve vzácných chvílích klidu nasoukal asi na poosmé během necelé hodinky. Stavilo se i pár dřívějších absolventů, jeden z nich (z roku 1997), i s nezaměstnaným synem.
A ani jsem nevěděl, jak jsme multikulturní: na rekvalifikaci se informovali i Afghánec a Egyptan a jeden Afričan, kterého jsem se na rodiště zapomněl zeptat. Už máme mezi absolventy jednoho Venezuelana, ale Afrika a Asie by měly premiéru. Tak jsem zvědav, zda nezůstane jen u toho dotazu.

  14. 2. 2017
Někdy si mi stěžují nezaměstnaní ze vzdálených krajů, proč že nejsme blíže. A já na to: "Vždyt nejkratší rekvalifikace trvá necelé dva měsíce, pronájem pokoje za tu dobu máte zpět po prvním týdnu práce v IT firmě."
"No jo, ale co pak? Vám Ostravákům je hej, vy máte to své Tieto a Okin, ale u nás berou jen s praxí."
"A v čem je problém? Vždyt tam můžete nastoupit taky. Před nástupem do práce si na ÚP vyřídíte příspěvek pro dojíždějící až 3 500 Kč měsíčně, po dobu jednoho roku."
"No jo, ale co pak?"
"Tož po roce už musíte být dost dobří, aby vám přidali. A když nepřidají, tak s roční praxí vás už vezmou všude."

  5. 1. 2017
Je všeobecně rozšířeným zvykem vytrubovat do světa úspěchy a taktně pomlčet o opaku. Každý měsíc pravidelně informuji o tom, kolik našich absolventů získalo práci. Ale kdo nezná počet účastníků v kurzech, tak z toho mnoho nevyčte. A protože úspěšnost rekvalifikačních kurzů nebývá příliš vysoká (jinak by tady už téměř žádní nezaměstnaní nebyli), tak si možná čtenáři tohoto webu myslí, že jsme jako oni. Takže zatajování informací o neúspěších může být kontraproduktivní. Tak tedy půjdu s pravdou ven: také máme stále ještě nezaměstnané absolventy. V každém z posledních čtyř běhů správy sítí to je shodou okolností po jednom nezaměstnaném absolventovi (počítám samozřejmě jen ty, kteří kurz úspěšně dokončili). U programátorů to je horší (stát se programátorem je prostě těžší), z posledního běhu jsou (pokud vím) nezaměstnaní tři. Ale aby tento příspěvek nevyzněl příliš depresivně, tak musím uvést, že za poslední dva roky všichni zaměstnaní kromě dvou nastoupili do oboru, na který jsme je připravovali.

  11. 12. 2016
Už jsem slyšel z různých zdrojů, že firma LMC je mediálně zdatná. A měli pravdu. Kam se podívám, odevšad na mne vyskakují články o hornících rekvalifikujících se na programátory. Koho to ještě neomrzelo, může se podívat na tento článek. A tak si říkám: když si troufnou horníci, tak na co čekají ty stovky ostatních nezaměstnaných? S maturitou či vysokou školou, kteří i tak tráví u počítače spoustu času? A zaměstnanci s univerzitním diplomem pracující u pásu? Prostě všichni, kteří by ještě chtěli se svou profesí něco udělat.

  6. 12. 2016
Před čtvrt rokem jsem psal o nástupu sedmi java programátorů do Tieta. Po skončení zkušební doby mohu s úlevou napsat, že nikoho nevyhodili. Přeji všem, ať už budou programovat v jakémkoliv jazyku, mnoho štěstí do dalšího roku!

  5. 12. 2016
Tentokrát si zájemci nějak pospíšili. Pokud někdo neodpadne, tak je rekvalifikační kurz Správa sítí začínající 19.1. již obsazen. Další bude o dva měsíce později.

  1. 12. 2016
Proč by si skladník ve šroubárně nemohl přečíst Vergilia v originále? A proč by tedy zahradník nemohl být správcem sítě? Budiž to vzpruhou paskovským horníkům.
A ještě jedna poznámka k české titulománii: zahradník s dobrou angličtinou našel práci hned a naopak jsou mezi našimi absolventy i inženýři, kteří práci hledají půl roku. Prostě IT firmy zajímají jen znalosti a některé z nich i angličtina. Během pohovoru si uchazeče proklepnou. A to má pro ně větší vypovídací hodnotu než papír (který, jak známo, na některých školách snese vše)..

  8. 11. 2016
Dnes začíná další rekvalifikační kurz pro správce sítě, začíná blokem Windows Server. Tentokrát je zvlášť vysoká podpora úřadu práce - až na jednoho všem rekvalifikaci schválil.

  7. 11. 2016
Včera začal další konverzační kurz pro rekvalifikanty, kteří jsou na tom s angličtinou nejhůř. Dva absolventi minulé konverzace za týden nastoupí do firmy Okin, která má na angličtinu zvlášť vysoké požadavky. Tak doufám ve stejné zlepšení angličtiny i u nového kurzu.

  2. 11. 2016
Dnes začal další rekvalifikační kurz pro programátory. Účastníků je tentokrát o polovinu více než v minulém kurzu. Ale kdyby jich bylo ještě desetkrát více, stejně by to firmám nestačilo. A trocha statistiky: čtvrtinu účastníků tvoří skupina paní a dívek.

  4. 10. 2016
Upřesnění termínů návštěv personalistů: Tieto - 18.10. dopoledne, čas bude upřesněn. Hledají se hlavně Linuxáci/Unixáci; Okin - 11.10. v 11:00

  21. 9. 2016
Zaměstnaní od 10/16: Tieto: Systémový inženýr (VMware), 2x Okin: UNIX Cloud Specialist junior, OKsystem: system administrator (Linux)

  21. 9. 2016
V půlce října se u nás objeví personalisté Tieta a Okinu. Kdo by (kromě aktuálních rekvalifikantů) se chtěl také zúčastnit, tak začátkem října napište.

  16. 9. 2016
V červnu jsem celý šťastný do světa vytruboval, že pár týdnů po konci kurzu Správa sítí již všichni, kteří dokončili kurz úspěšně, dostali práci. Poslední kurz skončil před dvěma týdny a já jsem šťasten opět.

  16. 9. 2016
Tento týden proběhlo jednání s ředitelem ostravské pobočky kanadské firmy CGI. Uvítali by posílení hodinové dotace databází. Jelikož totéž už delší dobu po nás chce i firma Kvados, tak se budeme muset zamyslet. Rovněž by se jim líbil Oracle místo Accessu. Mně také, ale kde brát a nekrást?

  6. 9. 2016
Bude informatika doménou žen?
Ne, to není senzacechtivý novinový titulek z období okurkové sezóny ale fakt. Ptal jsem se jedné zájemkyně o kurz, která měla před mateřskou (pardon: rodičovskou) pěkné místo v bance, proč se tam nevrátí. Odvětila, že potřebuje kvůli dítěti aspoň na část týdne home office. A to jí v bance nikdy nenabídnou. To je pravda. A říkali mi naši absolventi v jedné nadnárodní firmě v Brně, že jim home office nejen umožňují, ale přímo je motivují aspoň ke dvěma dnům práce z domu. Proč? No protože sektor IT tak rychle roste, že prostě nemají tolik židliček co zaměstnanců.

  1. 9. 2016
Článek v Právu o programátorském RK: odkaz na stažení [.docx]

  1. 9. 2016
Zaměstnaní od 9/16: 6x Tieto: Java developer, 1x Tieto Technical specialist (Linux server implementation), 1x Tesco SW, 1x Windows/Linux administrator(ka) ComGroup, 1x CGI Java developer, 1x Okin UNIX Cloud Specialist junior

  30. 8. 2016
Kdo si počká, ten se dočká. Jednomu absolventovi minulého rekvalifikačního kurzu se po více než půl roce podařilo práci sehnat (Java developer v kanadské firmě CGI). Takže vzkaz ostatním: nebude-li se dařit, nevzdávejte to a dál na sobě pracujte. Doba je nyní příhodná. A ještě poznámka: firma CGI si na začátku zaměstnance tři měsíce školí v tzv. Java Boot Camp. Další bude v březnu, to by absolventi nejbližšího kurzu mohli stihnout.

  23. 8. 2016
Palce jsem asi držel dobře, protože i poslední zájemkyně práci java developera (vlastně developerky) v Tietu dostala. A jsme genderově docela vyvážení (EU by měla radost): čtyři muži, tři ženy.

  19. 8. 2016
Včera skončil kurz Javy, který pro naše absolventy uspořádala firma Tieto. Z osmi účastníků, kteří projevili zájem ve firmě pracovat, dostalo již práci šest (jako Java developeři), poslední zájemkyně se vyřeší příští týden. Držím palce.

  18. 8. 2016
Na televizi Polar je dnes rozhovor týkající se našich rekvalifikačních kurzů. Odkaz Od 6:40 minuty

  4. 8. 2016
3.8. u nás byla personalistka ostravské pobočky kanadské firmy CGI. Lákala rekvalifikanty na tříměsíční Java Boot Camp od září. Tedy kurz Javy ve firmě. A ještě jim k tomu půjde plat. Prý všichni absolventi minulých běhů dostali možnost ve firmě pracovat...

  2. 8. 2016
8.8. v 8 k nám přijdou personalisté Okinu. Kdo má zájem o pohovor (nebo aspoň si otestovat svou angličtinu), přijďte.

  27. 7. 2016
Všechno se to nějak zrychluje. Všichni absolventi rekvalifikačního kurzu Windows Server, kteří skončili 3.6., získali do konce června práci v IT (většina v Tietu).

  22. 7. 2016
Blahopřeji našemu absolventovi k dosažení pozice Deputy team leader - Network Engineer/Global Engineering Solutions ve společnosti OKIN BPS!

   Zaměstnaní od 08/2016: 2x Tieto - Java programátor, Windows Server Technical Specialist

   Zaměstnaní od 07/2016: 3x Tieto - 2x Windows Technical Specialist a 1x SAP Technical specialist (v mezinárodním týmu), 1x Okin - Cloud specialista junior, 1x ABB - VMWare, 1x OVA!!!CLOUD - Tier 2 system admin (Windows i Linux), Albixon Praha: PHP programátor (a to chodil na správcovský kurz :) ).

   Zaměstnaní od 06/2016: 3x Tieto - Cloud Windows, Batch Management a Sharepoint Admin, 1x Okin - Cloud specialista junior UNIX/Linux, 1x Datainter s.r.o Opava - technik serverů.

  1. 7. 2016
S pokračující konjunkturou se i nezaměstnaní stávají nedostatkovým zbožím (ano, očekávám spoustu rozzuřených reakcí, co by člověk neudělal pro zvýšení návštěvnosti). Proto mezi zájemci o rekvalifikaci začínají převažovat lidé zaměstnaní. Kterým tedy nejde o hledání práce - ale lepší práce. Tomu se budeme muset přizpůsobit, a proto zvažujeme vypsání odpoledního rekvalifikačního kurzu Programátor, případně i Správa sítí. Takže znáte-li někoho, koho by toto mohlo bavit a v práci není spokojen, dejte mu (jí) vědět.

  23. 6. 2016
Četba (a v horším případě i vyzkoušení) různých zázračných diet ve většině z nás vypěstovala zdravou skepsi, že by bylo možné za krátký čas zvládnout to, co obvykle trvá léta (plzeňská práva jsou světlou výjimkou). Takže jsou imunní i vůči tvrzení, že je možné po letech nezaměstnanosti a nulových znalostech získat po dvou měsících práci v informatice. Než abych s tím polemizoval (stejně mi nikdo neuvěří, když jsem v té věci zainteresován), tak radši nechám promluvit personalisty firmy Tieto, která mnohé naše absolventy zaměstnává:
https://goo.gl/YPOK3v. A 28.6. se těším na setkání.

  28. 4. 2016
Čtyři účastníci právě probíhajícího rekvalifikačního kurzu Technik sítí nedostali financování z ÚP. Nikdo to ale nevzdal, všichni někde zdroje našli (i kdyby se měli zadlužit...). Děkujeme za důvěru. A minimálně jednomu se to i vyplatilo, v půlce kurzu bude nastupovat do Tieta. Tak aspoň nebude muset platit tolik...

  27. 4. 2016
Umíte LInux, Windows Server nebo umíte programovat? V tom případě vás ráda uvidí delegace z firmy Tieto Czech 16.5. v 9:00.

  27. 4. 2016
Umíte Linux nebo Unix? Chcete pracovat ve firmě Okin BPS pro americký Verizon? Přijďte k nám 5.5. v 9:00.

   Zaměstnaní od 05/2016: 3x Tieto - 2x Windows Technical Specialist, 1x Application Support. 1x Okin - Telekomunikační specialista junior. 1x Copy General Onsite Services - IT administrátor.

   Zaměstnaní od 04/2016: 3x Tieto - Line Manager, Systémový integrátor a Windows Technical Specialist. 1x NC Line, a.s. - IT technik.

  5. 4. 2016
Umožnili jsme třinácti zájemcům o rekvalifikační kurz Správa sítí vyzkoušet si měsíc před kurzem výuku v prvním dni kurzu. A poté i zkusit složit první zkoušku. Pro mnohé to bylo dost obtížné. Ale aspoň už vidí, do čeho jdou. A mají měsíc na to, aby se co nejlépe připravili.

  5. 4. 2016
Dnes začal další rekvalifikační kurz Správce serveru. Většina účastníků je z našeho kraje, k tomu ale i tři Pražáci a také obyvatelé kraje Zlínského a Libereckého. A protože máme už hodně zájemců o kurz další (který začne v květnu), umožnili jsme jim vyzkoušet si první den kurzu (viz další příspěvek).

  25. 3. 2016
Před třemi týdny jsem psal, že začátek kurzu Linux/Unix v Tietu byl stanoven tak, aby se případně ještě dal stihnout nástup od dubna, kdyby personalisty někdo zaujal. A už je to tady, po třech dnech mají všichni za sebou pohovor, někteří i druhé kolo. Držím palce.

  17. 3. 2016
Nejbližší kurz Správy serveru (od 4.4.) je již plný. A již se pilně plní další, který pravděpodobně začne jen s měsíčním odstupem.

   V každém dalším kurzu více a více utahujeme šrouby. Čili se teď jinými zájmy zaneprázdnění zájemci do kurzu nedostanou. Nebo nepřežijí prvních deset dní kurzu. Takže na konci jsou už všichni použitelní. Ale. Má to pořád jedno "ale" a to je angličtina. Otestoval jsem úřady práce a čtvrtině zájemců s nejhorší angličtinou jsem dal papír s přidanými padesáti hodinami konverzace. A všem to bez mrknutí oka schválili! Tak se do té angličtiny tentokrát pořádně obujeme a uvidíme. Ti co to od úřadu práce dostali, ještě budou litovat. Netuší, kolik učení je čeká. Předchozí řádky možná notně vyděsily ty, jichž se to týká. Ale možná daly naději těm, co o kurzu uvažují, ale bojí se zeptat, protože jsou si vědomi své jazykové nedostatečnosti.

  12. 3. 2016
Testy z WinSrv bleskově opraveny a polovina účastníků přizvána na přístupové pohovory. Potíž je jen to, že někteří z nich mají za sebou teprve půlku rekvalifikace. Samozřejmě fakt, že už půlka kurzu stačí k získání práce, má pro nás velký reklamní potenciál. Avšak zajímá mne, zda dají přednost rychlé výplatě v hrsti nebo dalšímu vzdělávání. Ale pochopím i první volbu: podpora v nezaměstnanosti většině již dávno skončila. A náhradníci jsou, takže kurz poloprázdný nebude.

  10. 3. 2016
Dnes u nás byla personalistka firmy Tieto. Účastníci kurzu si napsali test z Windows Serveru.

  4. 3. 2016
Firma Tieto Czech uspořádá od 15.3. kurz Linux/Unix (AIX, Solaris). Kurz se bude konat ve dnech ú-st-čt, ú-st-čt (tedy konec 24.3.) v době 15:00-19:00. Termín je stanoven tak, aby ti, kteří se osvědčí, ještě mohli od 1.4. do firmy nastoupit. Kurz je sice určen absolventům našeho rekvalifikačního kurzu, ale v případě volných míst se Tieto nebrání ani jiným zájemcům s podobnými znalostmi (byli by sami proti sobě). Kdo má zájem, ozvěte se.

  3. 3. 2016
Dnes navštívili kurz tři pracovníci firmy Okin. Po představení firmy následovaly krátké pohovory (včetně prozkoušení z angličtiny). A také se šest účastníků přihlásilo do firemního Cisco workshopu. Nabídnut byl také workshop Unixu.

  2. 3. 2016
Tak včera volalo pět zájemců o rekvalifikaci. Uf. To by bylo 25 týdně, kdyby to tak bylo každý den. A ročně... to se mi ani nechce počítat. Ale stejně by to nenasytilo apetýt ostravských počítačových firem. O zbytku země nemluvě. A věřili byste, že přesto jsou lidi, co se domluví anglicky a nemají averzi k technice a přitom sedí na pracáku a nadávají na nepřízeň osudu?

   Dostal jsem ďábelský nápad, jak zvýšit sledovanost našeho facebooku a ještě si ulehčit práci. Prostě když se příště ozve nějaká firma hledající zaměstnance, nebudu to aktivně posílat dosud nezaměstnaným absolventům, ale jen to umístím na FB. A kdo ho nebude číst, tak má smůlu! Pro začátek: volali z NetDirectu, že hledají správce WinSrv. A co hlavní: jen ranní a slabá AJ není překážkou. A navíc v této firmě kdysi pracovali jako programátoři dva naši absolventi, kteří nám myslím neudělali ostudu. Takže další jsou vítáni.

   Zaměstnaní od 03/2016: 1x Tieto - Správce Windows Serveru - nastoupil 3 týdny před ukončením kurzu, 1x Systeum Praha - Junior Tester.

   Na konci roku zbyly nějaké penízky tak jsme upgradovali na gigabit učebnu, kde se učí serverové technologie. Do všech počítačů jsme doplnili SSD disky a 8GB RAM.

   Poslední bašta padla! Neodolali jsme módním směrům a i naše středisko si zřídilo facebookový účet. Trochu se to táhlo – sám facebook nepoužívám, tak jsem nebyl moc aktivní ani ve zřizování účtu firemního. Tedy ne že bych soukromý účet neměl vůbec – zřídil jsem si jej v dobách, kdy jsem měl každé dítě na jiném kontinentu. Tak ať aspoň vím, zda žijou. Ale chaos na jejich stránkách (a pestrá směsice používaných jazyků) mne od používání tohoto nástroje spíše odrazoval. A navíc jsem nechápal ani většinu firemních fejsbuků: jen kopie aktualit z firemního webu a prakticky žádné odezvy. Až jednou... rozeslal jsem nějaký hromadný mail dřívějším absolventům a mnozí využili této příležitosti k tomu, aby nám v odpovědi popřáli vše nelepší k novému roku. A pár z nich (jako by se domluvili) při tom navrhlo, ať si zřídíme facebook, že by nás tam vychválili do nebes. Tož jsem zvědav.

   V listopadu jsme ve firmě Tieto Czech školili správce Windows serverů na certifikát 70-410. Jedenáct z nich již zkoušku zvládlo, takže nás čeká školení na test 70-411. A poté zvlášť silný zážitek: 70-412. Čímž snad někteří šťastlivci získají právo přidat si na vizitku hrdý titul MCSA (Microsoft Certified System Administrator). Pozn.: výuka probíhala na cizí půdě, ale v domáckém duchu. Však pět účastníků byli naši absolventi.

  14. 1. 2016
V posledním měsíci se podařilo získat práci správců serveru dvěma rekvalifikantům, kteří skončili rekvalifikační kurz před téměř dvěma lety. Klobouk dolů před takovou vytrvalostí. Nechť i budoucím absolventům svítí na konci tunelu světýlko naděje, že jednou se to musí podařit. Nicméně konjunktura (zatím) běží na plné obrátky, takže dalším absolventům snad tak dlouhé čekání nehrozí. Soudě podle toho, že v posledním týdnu mě kontaktovali ředitelé dvou velkých IT firem (Ova!!!Cloud a CS21 NextNet), že přijali pár našich absolventů a chtěli by poslat další. Problém je, že není kde brát, absolventi posledních kurzů jsou už téměř z 90 % zaměstnaní. Takže sklady jsou téměř vyprázdněny, nezbývá než abych pro změnu zase já šel s prosíkem na ÚP, zda tam někoho šikovného nemají.

   Zaměstnaní od 02/2016: Letiště Mošnov - IT technik, Okin - Network Engineer junior (Cisco), RTS - Analytik-programátor.

  4. 1. 2016
Zatím šest absolventů kurzu získalo práci programátora. Možná by mohlo budoucí zájemce o tuto rekvalifikaci zajímat, jaké bylo jejich předchozí vzdělání. Pestré: Mechanik-elektronik (SŠ), geolog (Ing.), Evropská kulturní studia (Mgr.), Fakulta bezpečnostního inženýrství (Ing.), SOŠ technická (management informatiky), SŠ management obchodu a služeb.

   Zaměstnaní od 01/2016: 4x Tieto - 1x Technical Specialist Unix, 2x Java programátor, 1x Windows Administrator, 1x Okin - Windows Administrator, 1x Ron Software - programátor php, xml a sql, 1x OVA Cloud Net - podpora aplikací.

  14. 12. 2015
Začal rekvalifikační kurz Správa počítačových sítí. Více než třetina účastníků je ze vzdálených krajů, dva dokonce ze Slovenska. Tentokrát do kurzu nastoupily i čtyři ženy. Více než třetina jsou samoplátci.

   Zaměstnaní od 12/2015: 2x Tieto - 1x Technical Specialist Windows, 1x Java programátor, 7x Okin - 3x Linux Administrator, 2x Cloud Linux Administrator, 1x Cloud Windows Administrator, 1x Telekomunikační specialista junior, Magistrát města Karviná - správce počítačové sítě, OVA Cloud Net - Windows Administrator.

Jeden získal práci více než rok po konci rekvalifikace.

Po půl roce se opakuje situace, kdy všichni zaměstnaní získali práci ve firmách se zvýšenými nároky na angličtinu.

Čtyři z toho předtím navíc absolvovali konverzační kurz angličtiny.

  19. 11. 2015
Skončil kurz Javy, který pro naše absolventy uspořádala firma Tieto Czech. Byl velmi intenzivní, s množstvím zadaných (a pak pečlivě kontrolovaných) velmi náročných domácích úkolů. Asi se kurz účastníkům líbil, když byli někteří ochotni kvůli třem hodinám odpoledne dojíždět na otočku i ze střední a jižní Moravy a dokonce až z Plzně. Odměna se dostavila: mnohým byla nabídnuta práce (podrobněji v přehledu zaměstnání za prosinec a leden). Někteří si dokonce mohli vybírat z nabídky několika firem. Prostě Java developeři na trhu zoufale chybí. A to i když univerzity chrlí tisíce informatiků.

  13. 11. 2015
Pár postřehů z tohoto týdne: Zdá se, že absolventi kurzů popírají zažité zvyklosti. Nejen že se Pražáci za prací stěhují do Ostravy. Ale navíc nejstarší (50+) účastník kurzu získal místo jako první. A posléze jej následovali i všichni čtyřicátníci. Také mohu potvrdit, že v Tieto i Okinu mohou i invalidní důchodci dosáhnout na místa správců serverů nebo programátorů – přijali teď tři, z toho dva s plným důchodem. A ještě bych mohl napsat, kolik let byli předtím někteří nezaměstnaní. Ale to by mi stejně nikdo neuvěřil. Takže: nevzdávat se.

   Rekvalifikace je sice náročná, ale snad na ni absolventi vzpomínají v dobrém. Aspoň soudě podle toho, že již dvakrát nám poslali pak svého partnera či partnerku. A jednou i otce.

  30. 10. 2015
Končí rekvalifikační kurz Programování. Více než třetina jej nedokončila: tři zjistili, že to pro ně není, čtyři získali během kurzu práci správce serveru a jeden onemocněl (ale pak stejně získal práci programátora).

  30. 10. 2015
Dnes začal konverzační kurz Angličtiny. Zájem byl velký a proto jsme účastníky rozdělili do tří úrovní.

   Kurzem to nekončí. Již léta využívají někteří rekvalifikanti možnost absolvovat ve firmě Okin BPS čtyřtýdenní Cisco workshop. Kdo se osvědčil, získal práci. Nyní přišla firma s vylepšením: workshop Linuxu. Tuto příležitost si nedala ujít většina našich rekvalifikantů. A protože lidi fakt nejsou, tak firma Tieto přišla s kurzem Javy. A i tento kurz bude uspořádán jen pro naše absolventy. Vzniká tím logistický problém: někteří by chtěli vše. Doufám, že se osvědčí, a z těchto navazujících kurzů se stane tradice.

  26. 10. 2015
Dnes začalo školení Windows Server 2012 R2 pro zaměstnance Tieto Czech. Cílem je získání třech certifikátů MCP a tím i souhrného certifikátu MCSA (Microsoft Ceritified Solutions Associate). Pro zajímavost: třetina účastníků jsou naši dřívější absolventi. Jsem rád, že na sobě dále pracují.

  21. 10. 2015
Dnes nás navštívila personalistka firmy Kvados. Představila volné pozice pro programátory a účastníci kurzu si mohli udělat zkušební test z SQL a .NET.

  16. 10. 2015
Dnes nás navštívila personalistka firmy Tieto. Představila volné pozice pro správce sítí.

  15. 10. 2015
Dnes nás navštívila personalistka firmy Tieto společně s jedním z vedoucích oddělení C#, který je také našim absolventem. Představili volné pozice programátorů a poté si účastníci udělali zkušební test.

  15. 10. 2015
Dnes skončilo školení MS Excel pro firmu Styrogroup, s.r.o.. Vyškoleno bylo 38 zaměstnanců.

  13. 10. 2015
Dnes nás navštívil Mgr. Vladislav Kos (personalista, psycholog a improvizátor), který s účastníky kurzu provedl fiktivní personální pohovory. Protože zájem byl veliký, navštíví nás v horizontu měsíce ještě dvakrát.

  29. 9. 2015
Dnes začal další rekvalifikační kurz Správa počítačových sítí.

   Zaměstnaní od 11/2015: Dworkin - IT Technik (Cisco), D3Soft - SW testerka, Tieto - Technical Specialist Windows, Foxconn - Linux konfigurace, ČD Informační Systémy - Specialista Helpdesku, 1 x zaměstnána v jiném oboru.

   Zaměstnaní od 10/2015: 2 x Tieto - Control Desk a Windows Server Specialist, jeden zaměstnaný v původním oboru.

  24. 8. 2015
Dnes začal další rekvalifikační kurz Správa počítačových sítí.

   Zaměstnaní od 09/2015: 2 x Tieto - Windows Technical Specialist a Service Desk Specialist, 1 x Okin Cisco, 1 x WEBCOM Project Manager, 1 x Metodik ICT ve škole (absolvent e-learningového kurzu).

  15. 7. 2015
Dnes na TV Polar v pořadu Študuj u nás vystoupil vedoucí centra celoživotního vzdělávání Petr Červenka. Pořad můžete shlédnout zde (od času 7:15).

  14. 7. 2015
Dnes začal rekvalifikační kurz Programování.

   Zaměstnaní od 08/2015: 3 x Okin - 1 x Telekomunikační specialista junior a 2 x Cloudový specialista, Olvork - IT technik Windows Server, CN Group Zlín - Junior Developer.

  30. 6. 2015
Končí rekvalifikační kurz Správa počítačových sítí, 4 absolventi nastupují již k 1. 7. 2015 na IT pozice.

  30. 6. 2015
Začal další intenzivní konverzační kurz angličtiny pro absolventy rekvalifikačních kurzů. Tentokrát probíhá ve dvou skupinách - začátečníci a pokročilí.

  17. 6. 2015
Dnes nás navštívila personalistka firmy Okin BPS společně s jedním z vedoucích oddělení. Proběhly pohovory s dvaceti zájemci a s většinou z nich pak bylo domluveno 2. kolo pohovorů přímo ve firmě.

  10. 6. 2015
Dnes skončilo školení MS Word a MS Excel pro OKK koksovny, a.s.. Vyškoleno bylo 115 zaměstnanců.

  3. 6. 2015
Dnes skončil kurz Objektové programování ve Visual Basicu konaný pro firmu Data Servis v délce 121 vyučovacích hodin.

   Zaměstnaní od 07/2015: 2 x Tieto - Lock and Dispatch Tech Support a Integrační specialista, IT oddělení Třinecké železárny - Java programátor, Camping Gas CZ - Správa počítačové sítě.

  19. 5. 2015
V pořadu Poradna na Českém Rozhlasu Ostrava vystoupil vedoucí Centra celož. vzdělávání Petr Červenka na téma senioři a moderní technologie a rekvalifikační kurzy. Poslechnout si jej můžete zde.

  28. 4. 2015
Navštívila nás personalistka z Tieto Czech.

  28. 4. 2015
Zaměstnaní od 06/2015: Okin BPS - 3 x Telekomunikační specialista, Krajský soud v Ostravě - Správce sítě, Wincor Nixdorf Praha - MS SQL Server Database Administrator, TRUMF International - IT Technik, Český telekomunikační úřad - Správce počítačové sítě Windows/Linux, Vegacom Praha - Cisco specialista.

  24. 4. 2015
Další kurz má za sebou složení mezinárodní zkoušky MCP (Microsoft Certified Professional) 70-411 v Autocontu. Skóre zatím 12:0. Dva z toho až na 2. pokus, který byl díky "Second Shotu" zdarma.

   Před měsícem jsem si zde posteskl, že ačkoliv jindy tvoří naši absolventi cca 10 % přijímaných ve firmách Tieto či Okin, tak ze "140 IT HEADS WANTED" nově otvíraného oddělení cloudu v Okinu nemáme nikoho. Nakonec se i zde podařilo prorazit. Pět přijatých má sice ještě do deseti procent daleko, ale vedoucí směny (moderně: shift coordinator) by se možná mohl počítat za dva...

  15. 4. 2015
Skončil rekvalifikační kurz Správa sítí, pět účastníků už pracuje nebo bude nastupovat v květnu.

  13. 4. 2015
Jak ten čas letí. Nemám žádné výročí, jen jsem si prostě dnes všiml, že je to už více než 20 let, co dělám rekvalifikační kurzy pro správce sítě a programátory. Since 1992...

  13. 4. 2015
Začal další rekvalifikační kurz Správa počítačových sítí, tentokrát už víc než polovina jsou absolventi VŠ.

   Zaměstnaní od 5/2015: 3 x Okin - Cloud Specialist Shift Coordinator, Správce Cloudu Linux a Telekomunikační specialista.

   Od 4/2015 dalších 5 zaměstnaných: Tieto - Správce Windows Server, Okin - 1 x Telekomunikační network specialista (účastnil se workshopu a vzali jej ještě před koncem kurzu), 3 x Cloud Junior Specialist.

  12. 3. 2015
Dnes nás navštívila personalistka firmy Okin BPS společně s jedním z vedoucích oddělení. Po krátkém představení pozic provedli s jednotlivými kurzanty osobní pohovory.

  10. 3. 2015
Dnes začal další Cisco workshop ve firmě Okin BPS, polovina účastníků jsou naši rekvalifikanti.

  5. 3. 2015
Dnes u nás proběhlo natáčení reportáže pro Český rozhlas. Reportáž ČRo.

  26. 2. 2015
Máme to tady pestré. Předevčírem se přišla informovat na správu sítě Rumunka z Plesné, včera telefonoval Rus z Prahy a dnes začíná kurz Polákovi z tamtéž. A to nemluvím o tom, že se ráno přišel po první noční v Tietu vzpamatovat u kafe absolvent z Blavy.

  24. 2. 2015
Dobří holubi se vracejí. Dali si u nás u kafe scuka kamarádi z kurzu, které vítr zavál do všech stran: Bratislavana do Tieta, Pražáka do Okinu a Kunovjana do IBM.

   Zaměstnaní 3/2015: Okin BPS - Administrace switchů a routerů (2 měsíce před koncem kurzu), Tieto Czech - Windows Specialist, ATE System - Programátor LabVIEW, D.A.S. - Programátor C#, PC COMP Vysoké Mýto - Systémový administrátor(takže polovina programátoři!).

   Na webu OkinBPS.cz je aktualita, že v únoru přijali 78 zaměstnanců, mimo jiné do oddělení Cloudu. Z našich absolventů nikoho! Přitom obvykle tvoří naši absolventi cca 10 % přijímaných (obdobně v Tieto Czech). Těžko tento propad nějak vysvětlit. Malou omluvou snad může být jen to, že není kde brát. Všichni loňští absolventi, kteří na své angličtině byli ochotni pracovat, jsou již zaměstnáni. A čerstvé absolventy jsem nahnal na různé doplňující kurzy (programování nebo poštovní server), čímž jsem jejich vstup na trh práce trochu zdržel. Takže si počkejme na březnová čísla.

  20. 2. 2015
Skončil rekvalifikační kurz Programátor, v délce 156 vyuč. hodin, byl dlouhý dva měsíce. Braly se programovací jazyky Visual Basic, C# a Java. Kurz financoval Národní ústav pro vzdělávání z projektu UNIV3. Drtivé většině absolventů se pobyt ve školních škamnách natolik zalíbil, že pokračují rekvalifikačními kurzy Správa sítí nebo Programování (zde se bude brát i objektově orientované programování, databáze a tvorba www stránek).

   Všichni posluchači RK Správa OS Windows Server 2012 (začátek 10/2014), kteří skládali zkoušku MCP 70-411, byli úspěšní. Průměrný výsledek získaných bodů je 850 z 1000.

  29. 1. 2015
Začal další rekvalifikační kurz Správa počítačových sítí. Třicet procent z těch co nastoupili, je z krajů mimo MS kraj, a kupodivu poprvé za čtvrt století, co ty kurzy děláme, nenastupuje nikdo z okresu Ostrava. A druhý primát: většina z nastupujících jsou inženýři.

  12. 1. 2015
Začal rekvalifikační kurz Správa počítačových sítí. Čtyřicet procent jsou vysokoškoláci a pro zajímavost: 1/3 má ekonomické vzdělání.

   K 31. 12. 2014 byl ukončen projekt CZ.1.07/1.3.44/02.0069 Podpora znalostí v oblasti bezpečnosti v elektrotechnice a v počítačových dovednostech při výuce i při profesním rozvoji pracovníků škol, ve kterém jsme vyškolili 1670 účastníků počítačových kurzů.

  18. 12. 2014
Dnes nás navštívili 3 vedoucí týmů společnosti Tieto. Právě končícím posluchačům představili nově vznikající pracovní pozice ve svých týmech.

  16. 12. 2014
Začal bezplatný rekvalifikační kurz Programátor.

  16. 12. 2014
Další z absolventů 3-měsíčního kurzu Cisco složil zkoušku CCNA, tentokrát byl stoprocentně úspěšný - 1000 bodů.

   Konečně stoprocentní výsledek! Jak už jsem dříve psal, začali jsme před rokem organizovat konverzační kurzy pro účastníky rekvalifikaci, kteří mají slabou angličtinu. Což bývá cca pětina rekvalifikantů. A nyní mohu konečně napsat, že všichni, kteří úspěšně zvládli oba kurzy, tak mají práci. A to ve firmách se zvýšenými nároky na angličtinu (Tieto, Okin, IBM). Takže mají vlastně lepší výsledky než ti, kteří díky dobré angličtině konverzační kurz nepotřebovali.

   Rekvalifikační kurz Správa sítí letos absolvovali tři Slováci (dva prezenčně a jeden distančně). Všichni velmi rychle získali práci jako správci sítě, jeden z nich v Ostravě.

   4. 12. 2014
Další zaměstnaní k 15. 12. 2014 1 x Weppler & Trefil - Správce Windows Serveru, 1 x Sectron - IT technik a Správce Windows Serveru, k 1. 1. 2015 - 3 x Tieto - Technical Specialist, Správce Exchange Serveru a Linux Administrátor, 1 x Správce sítě na Magistrátě ve F-M (ještě před koncem kurzu), 1 x Marlenka - Správce sítě a IT technik.

   A vítězem v kategorii počtu pozvánek na pohovory v jedné firmě během jediného týdne se stává absolvent M.C. dosažením krásného čísla: pět. A to: Web Developer, Control Desk, Service Desk, Exchange Server Administrator, Software Tester. Pozice Windows/Linux Server Administrator si zatím nechává v záloze.

   7. 11. 2014
Skončil rekvalifikační kurz Správa sítí a programování, který začal v únoru. Přítomni byli jen tři rekvalifikanti. Holt to zaměstnávání během kurzu má i své stinné stránky. A taky se docela obtížně organizuje závěrečná hospoda, když má každý jinak šichtu. Aha, to jsem ještě nepsal: nad servery firem Tieto, Okin či IBM slunce nezapadá, takže na některých pozicích se pracuje na směny.

   Na veletrhu vzdělávání Gaudeamus zaznělo, že průměrný nástupní plat absolventa VUT v Brně je 22 021 Kč. Po několikaletém studiu. Hm... Ovšem zase je pravda, že absolvent dostane titul. To se taky počítá. Ale ať to nevypadá domýšlivě, je třeba přiznat, že absolventi rekvalifikace jsou často mnohem starší, takže srovnání je zavádějící.

   6. 11. 2014
K 1. 12. 2014 další zaměstnaní - 3 x Tieto, Windows Server Administrator, Správce Exchange Serveru a Windows Installation Team, 1 x IBM - Windows Administrator 2nd Level Professional, 1 x Windows Server Administrator + CISCO Senec SK, tentokrát se jedná o absolventa distanční verze kurzu.

   Shrnutí nastupujících k 1. 11. 2014: 4 x Tieto, 1 x IBM, 1 x MŠMT ČR.

  31. 10. 2014
Dnes nás navštívili hned tři personalisté OKIN BPS spolu se Service Desk Teamleaderem, a tak se účastníci dozvěděli mnoho užitečných informací. Účastnilo se asi 35 jak bývalých, současných tak i budoucích účastníků rekvalifikačních kurzů.

  24. 10. 2014
Další čtyři, kteří nastoupí 1.11., jeden do IBM (správa Windows serverů), dva do Tieto CZ (správa cloudu a správa Exchange serveru) a jeden na MŠMT ČR (správce počítačové sítě). Dva z nich jsou také absolventy konverzačního kurzu angličtiny.
Podtrženo, sečteno: Ti absolventi konverzačních kurzů, kteří úspěšně ukončili i rekvalifikační kurz, jsou až na jednoho všichni zaměstnáni. A to ve firmách se zvýšenými požadavky na komunikativní angličtinu. Přitom konverzačních kurzů se účastnili ti, kteří na tom s angličtinou byli nejhůře. Stačilo cca 60 hodin konverzace.

  23. 10. 2014
Dnes začíná další rekvalifikační kurz "Správa počítačových sítí". Potěšitelné je, že všichni kteří žádali o proplacení ÚP to dostali schváleno, a to i ti ze vzdálených krajů. Tentokrát je 40% účastníků absolventy VŠ, třetina jich je z jiných krajů ČR, než z Moravskoslezského.

  17. 10. 2014
První z absolventů 3-měsíčního kurzu Cisco složil zkoušku CCNA a to na 972 bodů.

   Zdánlivě nedůležitá zpráva: úřad práce vyjádřil ochotu hradit některým účastníkům rekvalifikačního kurzu (kteří to potřebují) konverzační kurz angličtiny. Tím se tedy otevírá možnost získání práce ve firmách Tieto, Okin či IBM i zájemcům s mírně podprůměrnou angličtinou.

   Takže další dva přijatí do Tieto.CZ. To bych fakt rád věděl, jak dlouho ještě mohou tolik brát. Pokud tedy uvažujete o kurzu, neodkládejte to.

  2. 10. 2014
Říjen se ještě ani v kalendáři nestačil rozkoukat a už tu máme dva zaměstnané od 1.11.: Tieto – správce WinSrv. Nestačí sice kvůli tomu dokončit rekvalifikaci, ale za zaměstnání to přece stojí. V obou případech se jedná o absolventy konverzačního kurzu angličtiny. A zase jeden z nich přijat hned po prvním kole. Oba nastupují pár dní před koncem kurzu.

  2. 10. 2014
Opravuji příspěvek z 15.9.: informatiku začínají studovat čtyři, ne tři absolventi. Ten čtvrtý informatiku na ZČU v Plzni.

  29. 9. 2014
Začal další konverzační kurz pro absolventy rekvalifikačního kurzu. A tentokrát vlastně i pro ty, kteří se teprve do rekvalifikace chtějí dostat. Vstupní nároky rekvalifikačního kurzu se totiž stále zvyšují. V dávné minulosti (před čtvrt stoletím) jsme angličtinu neřešili. Před pár lety jsme začali u přijímaček zkoušet z osmi set slovíček počítačové angličtiny. Před dvěma lety jsme přidali zkoušku ze slovíček Angličtiny pro jazykové školy I. a II. díl, z toho ale zkoušíme jen ty, jejichž angličtina je slabší. A teď jsme opět přitvrdili: angličtina musí být na komunikační úrovni (tedy dostatečná např. pro Tieto či Okin). Nechceme však, aby se z toho pro někoho stala nepřekonatelná překážka, proto organizujeme ten konverzační kurz.

   Poprvé vzali do Tieta někoho už po prvním kole. Dopoledne šel na pohovor, ve čtyři měl SMS, že ho berou. To je fičák! Tak buď jsou naši absolventi stále lepší, nebo v Tietu berou tolik lidí, že už nestíhají. Oboje by bylo dobrou zprávou.

   Devět přijatých v jediném měsíci! Váhal jsem, zda to zveřejnit. Takového výsledku už asi nikdy nedosáhneme. Takže to vlastně s námi už půjde jenom z kopce.

   Shrnutí nastupujících k 1. 10. 2014 do zaměstnání: Okin BPS - Equipment Engineer, Okin BPS - Telekomunikační specialista junior (jedná se o absolventa 3-měsíčního kurzu Cisco), Tieto - 3 x Technical Specialist (Správce Windows/Linux Serverů), Tieto - Linux Administrátor, Tieto - Helpdesk, Enco Group ČEZ - Sjednocení aplikací a jejich údržba, SPŠ Olomouc - Správce počítačové sítě. Tedy celkem 9 lidí.

   V poslední době si všímám častého jevu: kontaktuje nás zájemce o kurz, který má dobrou angličtinu, ale obtížně uplatnitelné vzdělání. Po nějaké době ohlásí, že do kurzu nenastoupí, protože musí co nejdříve najít nějakou (jakoukoliv) práci. Po pár měsících se opět ozve, stále nezaměstnaný. Přitom ostatní zájemci z téže doby, kteří měli obdobně dobrou angličtinu, již pracují. Proto tvrdím, že každý by si měl ujasnit své silné stránky: dobrá angličtina je velká konkurenční výhoda, je to kapitál, který je třeba zhodnotit. A netlačit se do oboru, kde mi za to nanejvýš poklepou po ramenou.

  19. 9. 2014
Blíží se konec měsíce a s tím finišují i personalisté. Od října nastoupí do firmy Tieto jeden absolvent na pozici Linux administrátor. Je to dvojnásobný úspěch: původně měl totiž slabší angličtinu, proto po kurzu chodil do našeho konverzačního kurzu. Tím se jeho zaměstnání trochu zdrželo, nicméně nyní již můžeme hlásit: všichni absolventi rekvalifikačního kurzu, který začínal v listopadu 2013, již mají práci, 90 % z nich v oboru IT.
A vzkaz zaměstnancům Dolu Paskov obávajícím se o svou budoucnost: již dva bývalí důlní elektrikáři pracují ve firmě Tieto.
Firma Okin BPS přijme od října jednoho našeho absolventa s velmi dobrou angličtinou na pozici Implementation Equipment engineer (Cisco) do týmu, který bude mít na starosti americké zákazníky.
Současně se tím zvyšuje počet Pražáků v Ostravě.

  15. 9. 2014
Tři naši absolventi začínají studovat informatiku na VŠB-TUO, fakulta FEI. Přejeme jim mnoho zdaru!

   V únoru jsme se zúčastnili Burzy práce a rekvalifikací pořádané Domem techniky Ostrava. Zájemců o práci v IT byly mraky. Na chvíli jsme se nezastavili. Ještě půl hodiny po oficiálním ukončení byl kolem nás hlouček zájemců, takže pořadatelé již museli významně zvonit klíči. Odcházeli jsme s čtyřiceti kontakty. Na dohodnutou schůzku další den však přišlo jen pět zájemců. zobrazit celý článek

  Absolventů rekvalifikačních kurzů Správa sítí (a programování) je čím dál více. Ostrava již je jim malá. A navíc je jich mnoho ze vzdálených míst. Proto již spolupráce s ostravskými firmami nestačí. Oslovil jsem firmy se sídlem v Brně a Praze: IBM, AT&T, DHL atd., chystám se na HP. Jsou to firmy, které mají v ČR velká centra s tisíci správců sítě spravující servery po celém světě. Proč to dělám? zobrazit celý článek

   Jak jsem již psal dříve, organizoval jsem intenzivní konverzační kurzy pro absolventy se slabší angličtinou. Většina již je zaměstnaná, z toho dva ve firmách proslulých svými nároky na komunikativní angličtinu (IBM a Tieto), protože se starají o servery výlučně zahraničních zákazníků. Jak je vidět, slabá angličtina nemusí být doživotní prokletí.

  1. 9. 2014
Shrnutí postupu v zaměstnávání absolventů rekvalifikačního kurzu konaného od 3. 11. 2013 do 28.3.2014 (někteří pokračovali ještě blokem programování, ti končili 30.5.). Zaměstnáno 90 % absolventů. Z toho jeden v původní profesi, ostatní na IT pozicích (správci Windows Serveru nebo Linuxu nebo síťaři Cisco). Z toho Tieto 3, Okin BPS 4, IBM 2, HP 1.
Obracíme směr stěhování národů. Během prázdnin získali ve firmě Okin BPS práci dva naši absolventi z Prahy. Ale i když k tomu připočítám jednoho ze Zlína, tak to asi na vylidňování našeho regionu razoviteho stačit nebude…

   Možná také jezdíte kolem billboardů jedné vysoké školy tvrdící, že jejich absolventi mají v průměru mzdu 41 tisíc. Také si možná lámete hlavu, kde se tyto pracovní pozice pro absolventy schovávají, že o nich nikdo neví. Nebo je vše jinak: třeba je ta škola tak prestižní, že si ji mohou dovolit jen zazobaní podnikatelé či vedoucí pracovníci. A že po absolvování školy mají 41 tisíc prostě proto, že je měli i před školou. Musím se přiznat, že naši absolventi mohou počítat s nástupním platem polovičním, ti nejlepší možná trochu více. Přesto do toho mnozí jdou. Proč? Možná proto, že chtějí konečně pracovat v oboru, o který je zájem. Aby se zase nemuseli bát, že je nikdo nebude chtít, pokud by v budoucnu opět ztratili práci. A koneckonců, budou-li se snažit, tak by se možná časem na plat z plakátu mohli dostat. Přinejhorším s pomocí inflace...
Závěr: asi nebudeme inzerovat na billboardech. I když poloviční plat za šestinovou délku kurzu má také nějaký marketingový potenciál. Ještě to zvážím.

   21.8. a 27.8.: po dvou měsících nás opět navštívily personalistky firem Okin BPS a Tieto. Účastníci skládali přijímací testy různých typů (WinSrv, Linux, sítě, angličtina)

  25. 8. 2014
Skončil tříměsíční intenzivní pilotní kurz Správce sítě malé a střední organizace, financovaný Národním ústavem ve vzdělávání. Probíraná látka odpovídá čtyřem semestrům Cisco academy (takový kurz by běžně stál 70 tisíc Kč). Absolventům teď začíná dlouhá doba přípravy na mezinárodní zkoušky CCNA (není to maličkost, zkouška stojí cca 7000 Kč a platit si to musí sami). Jsem zvědav, jak zkoušky dopadnou a také zda někdo získá práci síťaře. První vlaštovka tu už je: dva absolventi si zkusili přijímací testy firmy Tieto. Dosáhli shodně o polovinu více bodů, než bylo potřebné minimum.
Pokud budou výsledky dobré, nabídneme v budoucnu kurz úřadu práce.

   Někdo by měl sepsat studii o vlivu kouření na inteligenci člověka. Oni mají takovou motivaci, aby mezi jednotlivými částmi zkoušky stihli cigaretu....

   Od 1.10. Enco Group: napůl původní profese, napůl IT. Jednalo se o nejstaršího absolventa kurzu, takže to je motivace pro další zájemce, kterým už není třicet let. Ani už není čtyřicet...

   K 1. 8. 2014 nastupuje náš absolvent na pozici Linux Server Administrator do společnosti Xline Technology. Společnost IBM v Brně přijala k 18. 8. a k 1. 9. 2014 dva naše absolventy na pozici Computer Operator. Jednomu z nich výrazně pomohlo 60 hodin strávených v konverzačním kurzu angličtiny. K 1. 9. 2014 nastupují další dva do OKIN BPS na pozici Telekomunikační specialista junior.

  21. 7. 2014
Navázali jsme kontakt s personální agenturou zajišťující výběr zaměstnanců pro brněnskou pobočku jedné z největších světových telekomunikačních firem AT&T. Agentura je docela akční: po zaslání životopisů všechny hned druhý den ráno kontaktovali a pozvali na osobní setkání nebo domluvili kontakt přes Skype. A do týdne byl první z rekvalifikantů už na druhém kole, kde byli kromě personalistky přítomni i dva potenciální budoucí šéfové, jeden z nich cizinec. Třičtvrtě hodiny pohovoru v angličtině. Docela chuťovka.

  21. 7. 2014
Po ukončení rekvalifikačního kurzu Správa operačního systému MS Windows Server 2012, je pět našich absolventů držiteli certifikátu MCP po úspěšně složené zkoušce 70-411 Administering Windows Server 2012. Musím zmínit i dva neúspěšné absolventy, kteří zkoušku nezvládli.

   Dne 11. 7. 2014 začne další běh konverzačního kurzu angličtiny pro zájemce, účastníky i absolventy rekvalifikačního kruzu Správa sítí. Tento kurz je určen těm, jejichž angličtina zatím neumožňuje ucházet se o práci ve firmách se zvýšenými požadavky na jazyk (např. Tieto, Okin).

  4. 7. 2014
Byla u nás personalistka z Tieto. Účastníci měli možnost skládat testy z Windows Serveru a Linuxu.

   V srpnu jsem psal, že na Bc. studium informatiky nastoupilo šest našich absolventů. Zajímalo mne, jak to s nimi po roce vypadá. Odpověď mne potěšila: zatím se všichni drží velmi dobře, nechybí jim žádná zkouška, což je statistikcy velmi významná odchylka oproti běžným výsledkům. Držíme palce.

  1. 7. 2014
Dnes nastupuje 5 našich absolventů na IT pozice: 1x Tieto: Systémový administrátor, 4x Okin BPO: 2x Správce Linux/Windows Server, 1x Telekomunikační specialista junior a 1x Cisco specialista (nastupuje 2 týdny před koncem kurzu). Jednoho z nich čeká velké stěhování ze Západních Čech. Pak že se Ostrava vylidňuje! K 15. 7. 2014 nastupuje další do společnosti OKIN BPO jako Telekomunikační specialista junior a k 1. 8. 2014 byli přijati 2 naši absolventi do společnosti Tieto na pozici Windows Server administrátor.

  18. 6. 2014
Byla u nás personalistka firmy Okin BPO společně s vedoucím oddělení serverů. Účastníci skládali odborné testy (sítě, Cisco) a test z angličtiny.

  18. 6. 2014
Již po půlce kurzu, nastupuje náš absolvent do firmy Tieto na pozici Správce aplikací.

  6. 6. 2014
Začal konverzační kurz angličtiny pro zájemce, účastníky i absolventy rekvalifikačního kruzu Správa sítí. Tento kurz je určen těm, jejichž angličtina zatím neumožňuje ucházet se o práci ve firmách se zvýšenými požadavky na jazyk (např. Tieto, Okin). Výuka probíhá ve dvou skupinách po čtyřech účastnících.

  5. 6. 2014
Začal kurz Správce sítě pro malé a střední organizace v délce tří měsíců (210 vyuč. hodin). Kurz je hrazen z fondů EU. Obsah kurzu najdete na www.narodnikvalifikace.cz. Vyberete elektro obory a potom je třetí od konce Správce sítí pro MSO. Obsahem kurzu je zejména správa aktivních prvků Cisco, tj. routery, switche, wi-fi atd. Doufám, že za tři měsíce se v těchto aktualitách objeví zmínka o tom, že někdo z účastníků složil mezinárodní testy CCNA.

  1. 6. 2014
Další zaměstnaní: Tieto: automation operator, IMCoPharma: IT technik, Armáda spásy: správce sítě, OKIN BPO: 2 absolventi na pozici telekomunikační specialista.

  21. 5. 2014
Další kurz má za sebou zkoušky MCP (Microsoft Certified Professional). Tentokrát již všichni skládali zkoušku na platformě Windows Server 2012, konkrétně zkoušku 70-411. Zkoušku skládali všichni rekvalifikanti (kromě těch, kteří již pracují), z toho jen dva na poprvé neúspěšně, ale po pár dnech opravili (díky akci Second shot byla oprava zdarma). Zkoušku většinou skládali v Autocontu, Pražáci někde v Praze.

  5. 5. 2014
Další zaměstnaný: OKIN Solution Support (networking Cisco).

  23. 4. 2014
Začíná další běh rekvalifikačního kurzu Správa počítačových sítí (a programování).

  22. 4. 2014
Začíná sekvence několika odpoledních kurzů správy sítě Windows Server a Linux pro zaměstnance základních a středních škol. Jsou hrazeny z projektu ESF OP VK (MSK) CZ.1.07/1.3.44/02.0069

  1. 4. 2014
Další zaměstnaní: IBM Brno. A Další ve firmě Tieto: Linux administrátor. Další Okin BPO: pozice Solution support

  1. 4. 2014
V posledním čísle časopisu firmy Okin BPO je rozhovor s naším absolventem Petrem Šostákem, který ve firmě pracuje na pozici Solution Engineer.

  26. 3. 2014
Byla u nás personalistka firmy Okin BPO. Účastníci skládali odborné testy (sítě, Cisco) a z angličtiny. Až na jednoho všichni odborné testy složili, v případě dobré angličtiny mají možnost ucházet se o místo na třítýdenním Cisco workshopu firmy Okin.
Podle sdělení personalistky do firmy v roce 2013 na pozici Cisco specialistů nastoupilo 15 absolventů (čerstvých i starších) rekvalifikačního kurzu.

   Rekvalifikační kurz trvá několik měsíců. Když přičteme přípravu před kurzem, tak půl až třičtvrtě roku. Během kurzu tak skončí podpora i těm, kteří ji na začátku kurzu ještě měli (většina ne). Peněz tedy nemají nazbyt. O to více si ceníme toho, že jsou ochotni si platit mezinárodní zkoušku MCTS nebo některý z kurzů nad rámec rekvalifikačního kurzu (např. poštovní server). Abychom jim toto břímě ulehčili, umožňujeme jim přivydělat si učením v různých kurzech (Word, grafika atd.). Aby si troufli i ti, kteří nemají s učením zkušenosti (což má málokdo), tak se mohou otrkat cca dvě hodinky na pozici cvičícího (zde stačí odbornost, pedagogika nehraje ještě tak velkou roli). Kdo se osvědčí, zkusí si jednu odpolední samostatnou výuku. A kdo se opět osvědčí, může dostat celý kurz (obvykle tři odpoledne). Z právě běžícího rekvalifikačního kurzu již v běžných kurzech učí pět rekvalifikantů, další dva zatím aspoň cvičili.
Hlavním cílem této výuky však nejsou peníze, ale co napsat do životopisu. Protože zkušenost s veřejným vystupováním (což výuka je) personalista ocení. A učení na univerzitě nezní zas tak úplně špatně.

  20. 3. 2014
Byli u nás personalisté z Tieto Cz. Účastníci měli možnost skládat testy z WinSrv, Linuxu a Cisco. Až na jednoho byli všichni úspěšní aspoň v jednom z těchto testů a proto jsou již někteří (kteří mají dobrou angličtinu) pozváni na 16.4. na první kolo pohovorů.

  24. 2. 2014
Začíná další běh rekvalifikačního kurzu Správa sítí. Tento běh je neobvyklý v tom, že devět účastníků si kurz platí samo. Budeme se snažit, aby nebyli zklamáni a aby se jim tato investice co nejdříve vrátila.

  5. 2. 2014
Tak si tak pročítám své poslední příspěvky a vidím, že vyznívají možná až trochu moc optimisticky. Hrozí, že k nám masově začnou chodit lidé, kteří nemají šanci kurz zvládnout. A pak nás budou žalovat za to, že jsme v nich vzbudili falešné radostné očekávání, které pak nebylo naplněno.
Je tedy na místě přiznat se k problémům, které kurz provázejí. Tak například zkoušky MCTS: píšu, že všichni úspěšní absolventi kurzu Windows Server zkoušku dělali. Neobtěžoval jsem čtenáře takovými detaily, jako že tři z nich na poprvé neuspěli. Pro člověka, který má schránku plnou složenek a případně platí hypotéku, je to docela šok. Naštěstí první opakování zkoušky je zdarma a dva již zkoušku opravili.
Dále píšu, jaké skvělé pracovní pozice absolventi získali. Ano, ale... týká se to většinou jen těch, kteří mají aspoň průměrnou angličtinu. Proto se teď snažím do kurzu zájemce se slabší angličtinou nepouštět. Dříve jsem tak přísný nebyl. Kurz byl dvakrát do roka a já jsem neměl to srdce někomu říci, že má být o půl roku déle na pracáku a zatím se učit angličtinu (zvlášť když pro samotné absolvování kurzu stačí i podprůměrná angličtina). V poslední době se ale kurzy daří plnit co čtvrt roku. A na to již srdce mám.

  3. 2. 2014
Téměř všechny univerzity v České republice (snad s výjimkou Univerzity Karlovy) mají většinu studentů z vlastního kraje (či sousedního). Nejinak je tomu i u účastníků rekvalifikačních kurzů Správa sítí. Nicméně podíl přespolních stále roste, v kurzu, který začne za 14 dní, bude z Čech, jižní Moravy nebo Slovenska 40 % účastníků.

  28. 1. 2014
Právě běžící rekvalifikační kurz Správa sítí má za sebou mezinárodní zkoušky MCTS. Tentokrát jsou tři primáty. Jednak zkoušku dělali všichni, kteří úspěšně dokončili kurz. Dále: poprvé dva účastníci riskli (úspěšně) zkoušku na platformě Windows Serveru 2012 (zkoušku 70-411). A do třetice: jeden účastník ještě během kurzu zvládl zkoušky dvě (70-642 a 70-646). A začátkem února plánuje třetí (70-640), čímž by dosáhl vyšší úrovně certifikace firmy Microsoft. Držíme palce.

  27. 1. 2014
Na tomto místě často píšu, jak naši absolventi získávají práci. A jak tedy snižujeme nezaměstnanost. Někdy je tomu ale přesně naopak, lidé kvůli kurzu práci ztrácejí. V každém rekvalifikačním kurzu Správa sítí je několik účastníků, kteří ukončili práci před kurzem či v průběhu kurzu, aby se mohli lépe kurzu věnovat. Tak a je to venku. Snad mne úřad práce nezatratí.

  23. 1. 2014
Za tři týdny začíná další rekvalifikační kurz Správa sítí a programování, všechna místa jsou již obsazena. Zajímavostí tohoto běhu je, že polovina účastníků má velmi dobré znalosti angličtiny. Někteří v předchozím zaměstnání denně v angličtině komunikovali a většina byla přímo nejméně půl roku v zahraničí. Personalisté Okinu, Tieta, AT&T a IBM, těšte se.
Někteří čtenáři tohoto textu se neubrání dotazu: proč se ti lidé rekvalifikují, když s těmito znalosti určitě práci najdou? To je pravda. Ale někteří chtějí dělat i něco odborného, nestavět jen na angličtině. Ne všichni chtějí být celý život například obchodníkem se zahraničím či operátorem Call centra pro zahraniční zákazníky nebo angličtinu učit.
A další zajímavostí je, že tentokrát má polovina účastníků elektrotechnické vzdělání (daleko za sebou tentokrát nechali ekonomy). I zde by mohli personalisté některých firem zbystřit.

  2. 1. 2014
Zebra Systems Ov: Network+backup administrator (a zčásti i helpdesk a obchodník). Okin BPO: 2x network specialista. Další zaměstnaný: ATE System

  20. 12. 2013
Tento týden byl rekordní, kontaktovalo nás deset zájemců o rekvalifikační kurz Správa sítí či Správa sítí a programování.

  10. 12. 2013
Městská policie Ostrava: Správce IT. Amenit Nový Jičín: Správce sítě a lektor IT.

  6. 12. 2013
Potěšil nás mail od jednoho ze zájemců o kurz: Po prostudování množství látky, kterou by bylo nutné zvládnout do února, jsem dospěl k závěru, že by příprava na přijímací zkoušky byla momentálně nad mé časové možnosti. Nicméně o kurz a přípravu na zkoušky projevil vážný zájem náš 20 letý syn...

  29. 11. 2013
CS21 NextNet Nový Jičín: Správce a technik sítí.

  28. 11. 2013
Měsíc po skončení rekval. kurzu Správa sítí má již 50 % absolventů zaměstnání v IT.

  21. 11. 2013
Další dva přijatí do Tieto Czech: Unix server administrator.

  18. 11. 2013
Zájemci o rekvalifikační kurz Správa sítí si často nejsou jisti, zda je kurz pro ně vhodný, a proto se ptají, jaké vzdělání, praxi či věk mají stávající účastníci kurzů. Proto pro představu uvádím vzdělání těch absolventů posledního kurzu, kteří již práci v IT získali: 2x VŠ geoinformatika, VŠ obchodně-podnikatelská fak., SOU spojů, 5x gymnázium, VŠ molekulární biologie a genetika (Bc.), VOŠ management cest. ruchu, VŠ metody zpracování dat (Bc.), VŠ ekonomický management (Bc.), SPŠ el. – obor automatizace, SŠ tech. a zemědělská – obor podnikání. Tedy celkem pestrá směsice. Podobně různorodé je i jejich předchozí zaměstnání: 4x dosud nepracoval, projektant stavař, konzultant SAP, telekomunikační specialista, 2x skladník, pomocné práce IT, zpracování dat na Microstation, administrativa, prodavač, správce stanic, servisní technik. A průměrný věk v posledních čtyřech kurzech (průměr všech, nejen zaměstnaných) se pohyboval od 31 do 34 let. Největší bývá věková skupina kolem 25 let, vyvažuje to cca čtvrtina účastníků, kterým bývá kolem čtyřiceti. A prakticky v každém kurzu se najde i nějaký padesátník.

  13. 11. 2013
Kurz programování pro studenty navštívil zástupce katedry kybernetiky. Do kroužku programování robotů ze stavebnice LEGO se přihlásilo deset studentů SŠ a tři studenti na kurz práce s GPS.

  8. 11. 2013
Další dva přijatí do OKIN: Telekomunikační specialista Junior v ECSR (European Customer Sulutions & Repair) 24*7 teamu.

  6. 11. 2013
Odpolední kurzy programování pro studenty SŠ navštívila zástupkyně vedoucího katedry informatiky. Představila možnosti studia informatiky. Zájem byl i o kurzy programování robotů ze stavebnice LEGO.

  4. 11. 2013
Nedávno skončil rekvalifikační kurz Správa sítí a programování. Tentokrát jsem se rozhodl něco udělat s tím, že někteří absolventi nemohli kvůli slabé angličtině najít práci i přes dobré výsledky v kurzu. Proto dnes začíná intenzivní konverzační kurz. Bude mít 13 (možná více) lekcí po šesti vyuč. hodinách a to třikrát týdně. Ve volných dnech budou účastníci zahrnuti učením slovíček a sledováním výukových videokurzů. Kurz má dva jasně stanovené cíle: zlepšit poslech a rozmluvit se. Prostě to, co rozhoduje u přijímacího pohovoru. Gramatika je vedlejší.

  4. 11. 2013
Začíná další běh rekvalifikačního kurzu Správa sítí a programování. Trocha statistiky: třetina účastníků má ekonomické vzdělání, 3/4 mají kurz financovaný úřadem práce, tentokrát má jen čtvrtina VŠ, tři jsou zdaleka (od Šumavy po Bratislavu). Takže první kurz s mezinárodní účastí. WOW! Celá 1/4 účastníků se o kurzu dozvěděla od bývalých absolventů, děkujeme jim. Jen tak dále.

  1. 11. 2013
Tieto: správce mainfraimů, Vítkovice IT Solutions: programátor (tvorba vývojových diagramů), Bang & Olufsen v Kopřivnici: správce stanic a HW, IT Prime: správa VPN, starost o klienty

  1. 11. 2013
Nestává se mi často, že bych vyjadřoval uznání úřadům, leč nyní nelze jinak. Děkuji úřadu práce v MS kraji, že schválil rekvalifikaci všech zájemců, kteří složili vstupní testy.

  23. 10. 2013
Začal večerní kurz Objektově orientované programování v jazyce C# pro studenty SŠ. Kurz bude mít sedm lekcí. Účastní se cca 20 studentů z Ov, FM, Ki a NJ. Nejvzdálenější dojíždějí až z Frenštátu.

  22. 10. 2013
Tieto: Windows Server systémový inženýr

  18. 10. 2013
Dnes začíná další Cisco workshop ve firmě Okin. Po dobrých výsledcích testů našich rekvalifikantů byl workshop sestaven výhradně z nich. A protože workshop je způsob, jak si Okin testuje schopnosti případných budoucích zaměstnanců, tak to by v tom byl čert, aby se někdo neuchytil.

  15. 10. 2013
Další zaměstnaný Okin BPO: Cisco specialista junior (pro VIP klienty).

  11. 10. 2013
Na iDnes.cz jsem dnes zahlédl reklamu:
Získejte titul MBA za 1 rok! Prestižní obory, přihláška zdarma. Školné jen 89.000 Kč! Studium v ČJ.
Nechal jsem se inspirovat (upozorněte mě prosím, pokud se jedná o plagiát):
Získejte titul MCTS firmy Microsoft za 2 měsíce. Prestižní obor, vstupní test zdarma. Pro nezaměstnané školné jen 10.980 Kč! Studium v ČJ.

  11. 10. 2013
Blíží se konec rekvalifikačního kurzu a s tím se začíná rozmáhat obvyklý nešvar zvýšených absencí. Není to však způsobeno (doufám) únavou na konci kurzy či upadáním morálky, ale stále intenzivnějším sháněním práce. Účastí na prvních či druhých kolech pohovorů, na workshopech Okinu či absencí způsobenou nutností intenzivní přípravy na další lekci workshopu. Výuka tím samozřejmě trpí. Co dělat.

  10. 10. 2013
Začal večerní kurz základů programování (používá se jazyk Visual Basic) pro studenty SŠ. Kurz bude mít čtyři lekce. Účastní se cca 20 studentů z Ostravy, Bohumína a FM.

  9. 10. 2013
Veletrh pracovních příležitostí v IT
Ano, tak by se dnešek dal nazvat. Nejprve zde byli personalisté z firmy Tieto, zájemci (tedy všichni, kteří ještě nemají zaměstnání domluvené) psali testy z WinSrv, Linuxu a sítí (Cisco).
Poté přišla zástupkyně personální agentury Manpower. Pro rekvalifikanty je tato společnost zajímavá tím, že nabírá pracovníky pro brněnskou IBM. Personalistka agentury byla velmi potěšena, že na dotaz, kdo by byl případně ochoten pracovat v Brně, odpověděla kladně drtivá většina. Všichni si uvědomují, že bez získání praxe neměl kurz smysl.
A na závěr přišla personalistka firmy Okin. Psaly se testy z angličtiny, sítí (Cisco) a z Linuxu.
A s těmi testy souvisí jedna poznámka. Možná působíme jako ostrůvek pozitivní deviace nebo spolek Mirků Dušínů, ale opravdu v kurzech u zkoušek kvete opisování významně méně než jinde. A to proto, že tyto zkoušky (a následný certifikát VŠB-TUO) je pouhý prostředek, ne cíl. Cílem je uspět u testů ve firmách a u mezinárodního certifikátu firmy Microsoft.
A poznámka č.2: kromě účastníků kurzu se vždy na schůzky s personalisty snažím nahnat i co největší procento aktuálních zájemců o kurz. Není lepší motivací pro člověka, kterému se firmy neobtěžovaly odpovědět na padesát žádostí o zaměstnání, že může být i jinak. A sledovat situaci, která nastává, když někdo současně uspěje v testech u dvou firem.

  7. 10. 2013
ATE system: programátor. Tieto: Windows Server administrator.

  1. 10. 2013
Začal večerní kurz jazyka C# pro studenty SŠ. Kurz bude mít pět lekcí. Účastní se cca 20 studentů z Ostravy a okresu Karviná.

  12. 9. 2013
Výsledky zkoušek MCTS: z 14 účastníků skládalo zkoušku deset, všichni úspěšně, průměr 815 bodů z 1000. Zbývající čtyři budou zkoušku skládat až v říjnu. Jeden z účastníků složil ještě navíc zkoušku 70-646.

  1. 8. 2013
(dozvěděli jsme se o tom až po měsíci) Atos IT solutions: 2nd line support engineer

  1. 9. 2013
Správce IT systémů ve firmě MS technik, Tieto: Batch management specialist

  12. 8. 2013
Vítkovice IT Solutions: Programátor-analytik

  9. 8. 2013
I přes veškerou snahu nedosáhneme nikdy sta procent zaměstnaných rekvalifikantů. A je to dobře. Každý rok totiž několik absolventů nastoupí na VŠ studovat informatiku. Proč šli na rekvalifikační kurz, proč nešli přímo na VŠ? Někteří proto, že si uvědomili, že bez znalosti programování nemají na informatice velkou šanci. A jiní proto, že si to uvědomili aspoň dodatečně. A na druhý pokus již chtějí být lépe připraveni. A někteří proto, že až v kurzu zjistili, že za rekvalifikanty s titulem nijak nezaostávají, takže na to mají. Letos nastupuje pět absolventů na informatiku na fakultu FEI naší univerzity a jeden na informatiku HGF.

  2. 7. 2013
Další zaměstnaní: MCHZ BorsodChem: správce IT+SAP specialista, Vítkovice IT Solutions: Software tester, Tieto: Helpdesk

  1. 7. 2013
Začíná další kurz Správa počítačových sítí.

  24. 6. 2013
Uplynuly dva měsíce od konce rekvalifikačního kurzu Správa sítí a programování, který začal v říjnu 2012. Jak vypadá statistika zaměstnání?
Téměř polovina z účastníků získala práci ještě během kurzu. Nyní (dva měsíce po skončení) je stav následující:
Ve firmě Tieto Czech je devět absolventů: Správce Linuxu, Batch team, Back-up team, správce Windows Serverů, správce Sharepoint serverů, 2x správce mainfraimů, 2x správce poštovních serverů Exchange
Ve firmě Okin BPO dva absolventi na pozici Cisco solution Architect a Networking specialist
Ve firmě Vítkovice IT solutions dva absolventi na postu software tester
Další tři pracují v menších firmách (na pozicích správce sítě Windows server, technik notebooků, technik sítí Cisco).
A jeden získal práci ve své původní profesi.

  24. 6. 2013
A ještě jedna statistika, tentokrát o vlivu úrovně znalosti angličtiny na získání práce v IT.
Vždy před kurzem testuji zájemce ze čtení anglického počítačového textu a také z překladu do češtiny. V kurzu začínajícím v říjnu 2012 mělo sedm zájemců z 33 v tomto testu výrazně slabší výsledky než ostatní.
Z těchto sedmi získal práci jen jeden (tj 15 %). Ze zbývajících 26 získalo práci 16 (tj. 62 %). Přitom odborné výsledky byly srovnatelné. Takže se slabou angličtinou byla šance získat práci v IT čtyřikrát nižší.
Proto doporučuji zájemcům o podzimní kurz, ať veškerý čas věnují angličtině, ještě se leccos dá stihnout.

  13. 6. 2013
Od července nastoupí do firmy Okin BPO další absolvent kurzu, který začal v říjnu 2012, a to na pozici Telekomunikační specialista (tedy Cisco zařízení).

  7. 6. 2013
Před týdnem skončil rekvalifikační kurz, který začal v lednu. Jeho absolventi nezahálejí. Proto si 1. 7. přidá Tieto na pažbu dva zářezy: Správce Exchange serveru a správce Java aplikací na Linuxovém serveru.

  27. 5. 2013
Začíná další kurz Správa počítačových sítí.

  27. 5. 2013
Tak jsem se dočetl (NKÚ: Miliony z EU šly na pochybná pracovní místa i piknikové deky), že NKÚ zjistil,že celostátně 95 % rekvalifikantů za rok získanou práci ztrácí. Hm, něco asi děláme jinak.

  27. 5. 2013
Jak již bylo řečeno, mnozí rekvalifikanti si kurz platí sami. Přesto kurz pro některé může být mnohem levnější, než by se zdálo podle ceníku. Ne snad, že bychom poskytovali stipendium (ale špatný nápad by to nebyl. Mohlo by se poskytovat z fondu darů absolventů kurzu, po americkém vzoru. Co vy absolventi na to?). Využíváme toho, že revalifikantům už není 18, mají tedy nejrůznější životní zkušenosti. Někteří například s učením. Máme mnoho kurzů pro začátečníky, kde se mohou uplatnit. A odpoledne se ze študáka proměnit v kantory.

  27. 5. 2013
Začíná další rekvalifikační kurz Správa sítí. Tentokrát je v něm už více než 40 % samoplátců. Zčásti to jsou zájemci ze vzdálených krajů, kde úřady práce nevěří tomu, že by se z někoho po čtyřech měsících mohl stát správce sítě. Vůbec se jim nedivím, také si myslím, že je to neuvěřitelné.
A shodou okolností stejné zastoupení mají v kurzu vystudovaní SŠ a VŠ informatici (včetně absolventů ASŘ). Takže dalším případným zájemcům z řad informatiků vzkazuji: rozhodně se nebudete v kurzu nudit.
A shodou okolností stejného zastoupení dosáhli i účastníci s VŠ vzděláním. Hattrick!

  23. 5. 2013
Další zaměstnaný z kurzu, který skončil před třemi týdny. Z toho kurzu je to už devátý v Tieto (vlastně osmý, viz předchozí příspěvek), druhý v oddělení mainfraimů. Přestože o tom vůbec nic neví. Tieto však s našimi absolventy učinilo zkušenost, že jejich základy ve WinSrv a Linuxu jsou dostatečné na to, aby se pak už naučili cokoliv. A že jsou ochotni se intenzivně učit.

  20. 5. 2013
Aby to nevypadalo, že v tomto sloupku jen nekriticky opěvuji úspěchy rekvalifikantů. Máme také jednoho, který se v zaměstnání neohřál ani celou zkušební dobu. V posledních deseti letech je to už druhý, shodou okolností byl v tomtéž oddělení (rada: komu se nechce na sobě tvrdě pracovat, nevybírejte si špičková pracoviště). Tak trochu jsme to čekali, jeho přístup ke studiu to naznačoval. Poučili jsme se: zpřísnili jsme povolování opakovaně opakovaných zkoušek, proto v následujícím kurzu pětina účastníků kurz nedokončila. A vzkaz dalším generacím zájemců: pokud po čtyřměsíčním kurzu nechcete u konkurzů dělat absolventům pětileté VŠ informatiky statisty, připravte se na náročný kurz.

  10. 5. 2013
Zvládnutí rekvalifikačního kurzu Správa sítí a získání zaměstnání jsou jistě velké události v životě lidském. Dva naši absolventi to ještě tentýž týden korunovali narozením prvorozeného potomka. Není nad to, když se dítě narodí do finančně zajištěné rodiny…

  26. 4. 2013
Zvítězili jsme ve výběrovém řízení na ICT vzdělávání zaměstnanců Gymnázia Hrabůvka. Bude to můj návrat po pětatřiceti letech...

  26. 4. 2013
Po šesti dlouhých měsících končí rekvalifikační kurz Správa sítí a programování. Děkuji všem, kteří vydrželi až do finiše. A také zdravím všechny, kteří už získávají ostruhy v nové profesi.
Poznámka na závěr: To bych rád věděl, kolikanásobek nákladů rekvalifikace tím stát ušetřil na podpoře v nezaměstnanosti. A naopak kolik následně vybere na daních z příjmu – v IT mzdy nejsou z nejnižších. A pak na vyšším výběru DPH…

  23.4.2013
Další kulatiny: letos desátý zaměstnaný v Tieto.cz (správce WinSrv). Tentokrát se jedná o našeho absolventa z dřívějších let, kterému se tak konečně podařilo získat stabilní zaměstnání v IT. Cesta k tomuto kýženému cíli vedla přes další kurzy u nás (např. Přechod z WinSrv 2003 na 2008) a hlavně intenzivní studium angličtiny. Bez toho to prostě nejde.

  22.4.2013
Slavíme kulatiny. Patnáctý zaměstnaný (Tieto – test engineer). Pět dní před koncem kurzu jsem to už nečekal. A současně devátý v Tieto. Bude jim ten věžák stačit?

  16.4.2013
Za deset dní končí rekvalifikační kurz a rekvalifikanti mi přímo mizí před očima. Je neuvěřitelné, co jsou někteří schopni udělat, aby se z kurzu mohli dostat ven. Dokonce začít pracovat. Dnes nám jeden utekl do Vítkovice IT Solutions. Ne, to není překlep způsobený zkopírováním jména firmy z předchozího příspěvku. Sedí v kanceláři vedle sebe.
A ještě jedna věc mne překvapuje. Vždy jsem myslel, že do práce se nastupuje první pracovní den v měsíci. V poslední době se množí nástupy v průběhu měsíce. Že by se firmy našich rekvalifikantů nemohly dočkat?

  15.4.2013
Před několika málo desítkami let bych použil frázi "ještě ani neoschnul inkoust na mém minulém příspěvku...". U bitů a bajtů to s usycháním není tak žhavé. To ale nijak nesnižuje mou radost nad tím, že v rychlém sledu získal místo další absolvent kurzu (Vítkovice IT Solutions – správce aplikací). A už třetí v řadě z předchozího kurzu, který končil před půl rokem. A současně už třetí v řadě, který podal Štěstěně pomocnou ruku v podobě účasti na praxi. Oceňuji snahu získat práci v oboru, i když se půl roku nedaří. Dobře jsme vás vychovali.

  12.4.2013
Další zaměstnaný absolvent předchozího kurzu (tedy další potvrzení vzkazu č. 2). A také absolvent stáže (viz vzkaz č.3). Tentokrát jej sice nevzali do firmy, kde dělal stáž, ale přesto stáž pomohla. Cituji: "Hodně je zaujalo, že jsem se v podstatě neflákal a pořád jsem se vzdělával". Takže tak na ně, na zaměstnavatele!

  11.4.2013
Dnes je nějak dobrá konstelace hvězd. Už druhý zaměstnaný. Opět v profesi, kam je zvlášť obtížné se dostat, tentokrát programátor. A zároveň je to vzkaz následovníkům: člověk může začít pracovat v takto náročné profesi, i když se už chystá na oslavu abrahámovin.
A druhý vzkaz: nevzdávat to, i když se dlouho nedaří (tentokrát to trvalo víc než půl roku).
A vzkaz č. 3: zkusit stáž (viz www.stazevefirmach.cz), pokud se osvědčíte, tak si vás možná také po konci stáže ve firmě nechají.

  11.4.2013
Není žádným tajemstvím, že žen je v IT menšina. Můžu však potvrdit, že v našich kurzech nejsou jen do počtu. O tom svědčí získání místa správkyně Linuxu v Tietu. Po dvouměsíčním lítém boji.

  3.4.2013
Na zpravodajském serveru idnes.cz vyšel zajímavý článek o plánech spol. Tieto přijmout 300 lidí na IT pozice.

  22.3.2013
Další dobrá zpráva, tentokrát z Krajského úřadu MSK: byl přijat náš projekt OP VK "Podpora znalostí v oblasti bezpečnosti v elektrotechnice a v počítačových dovednostech při výuce i při profesním rozvoji pracovníků škol." Obsahem budou počítačové kurzy pro zaměstnance školství a školení v oblasti vyhlášky 50.

  15.3.2013
začíná Cisco workshop ve firmě Okin BPO, do kterého bylo velmi obtížné se dostat. Téměř polovinu účastníků tvoří naši rekvalifikanti. Absolventům workshopu v minulosti firma nabídla zaměstnání. Doufám tedy, že se tradice neporuší...

  11.3.2013
Navštívili nás personalisté firmy Tieto CZ a personální agentury Trenkwalder. A 19.3. k nám přijdou personalisté firmy Okin BPO.

  11.3.2013
Přestali jsme už aktualizovat zasedací pořádek. Je to nevděčná práce. C Systém, servisní technik notebooků

  9.3.2013
Jedenáctý zaměstnaný z kurzu, který začal 23.10: IT support v energetické firmě v Praze. Tak mne napadá, že budu muset přidat malé vysvětlení. Jinak budu podezříván z lakování výsledků na růžovo. Vždyť kdyby bylo 11 zaměstnaných z kurzu, který skončí až za půldruhého měsíce, tak by nám tady už téměř nikdo nezůstal! Což by vypadalo jako ekonomická sebevražda a ne jako důvod k oslavám. Takže upřesňuji: V říjnu začaly ve skutečnosti dva souběžné kurzy. A nyní se už účastníci vejdou na jednu učebnu.

  28.2.2013
Další zaměstnaný do fy Tieto:Batch team

  28.2.2013
Dnes překračujeme plán, další správce Windows Server ve firmě Tieto

  28.2.2013
Vítězná série firmy Tieto na čas přerušena. Zásluhu na tom má firma Okin, pozice je Solution architect (správa aktivních prvků Cisco). Bohužel to opět znamená ukončení kurzu o dva měsíce dříve.

  27.2.2013
Opět Tieto. Opět Exchange Server Administrator.

  20.2.2013
Další 4 úspěšní u zkoušky MCTS firmy Microsoft a jeden neúspěšný.

  18.2.2013
Dnes příšly výsledky testů firmy Okin BPO (na pozice správy aktivních síťových prvků Cisco): odborná zkouška: průměr 58%, uspělo 85% účastníků (minimum bylo 50%), v angličtině uspělo 70% účastníků. S úspěšnými bude zahájeno jednání o vstupu do workshopu organizovaného firmou Okin a případně i o zaměstnání.

  14.2.2013
Další předčasný odchod z kurzu – pozice Systémový inženýr (Backup tým). Firmu snad radši ani nebudu uvádět, nerad bych se opakoval. A zdá se, že nám na závěr kurzu bude stačit podstatně menší učebna.

  6.2.2013
Svému statistickému zkoumání jsem podrobil tentokrát geografické rozložení účastníků kurzu Správa sítí a programování. Z oblastí mimo MS kraj bylo v předminulém kurzu 9% účastníků, v minulém 15% a mezi zájemci o další běh už 25%. Zatím vše ČR.

  5.2.2013
Přestože další běh rekvalifikačního kurzu Správa sítí a programování začíná až téměř za čtvrt roku, tak již počet zájemců výrazně překračuje kapacitu kurzu. To ještě nic neznamená, mnozí do té doby získají zaměstnání. Nebo zjistí, že kurz je příliš namáhavý.
Velkou výhodou ale je, že se tito zájemci u nás objevili v době, kdy jejich předchůdcům teprve začíná blok programování. Takže jsem hned 11 zájemců posadil do právě začínajícího kurzu Visual Basic (ještě, že máme dost velké učebny). Rodí se tak zajímavý fenomén: většina účastníků dalšího kurzu bude mnohem lépe připravena a tak se může v kurzu toho probrat více. Jsem zvědav, jak se to projeví v úspěšnosti v hledání zaměstnání.

  1.2.2013
Další zaměstnaný ještě během kurzu. Tentokrát správce Exchange serveru (poštovní server). Opět známá firma – Tieto. Zvláštní je, že ani Exchange server se ještě v kurzu neprobíral. Jak to ti chlapi dělají?

  29.1.2013
O tom, že je o účastníky rekvalifikačních kurzů zájem, svědčí to, že pokaždé několik z nich nastoupí do práce ještě před koncem kurzu. Tentokrát se jedná dokonce již o pět účastníků. Dva do firmy Tieto na pozice správce mainfraimů a SharePoint. Další účastník do Poruba.net jako technik sítí Cisco a technická podpora. Ostatní dva nastoupili na pozice odpovídající jejich původnímu oboru. Samozřejmě se v kurzu SharePoint ani mainfraimy neberou (ani SAP, ve kterém teď pracují dvě absolventky předchozího kurzu). Z toho je vidět, že kurz poskytuje dostatečně základy informatiky. Kdo má dost vytrvalosti a odhodlání, dokáže se pak naučit téměř cokoliv.

  23.1.2013
V současné době u nás ve třech kurzech současně studuje v rekvalifikačních kurzech 50 budoucí správců sítě či programátorů. Z tohoto množství se již dá vybrat vhodný zaměstnanec. Proto se u nás vystřídají postupně personalisté několika firem: Okin BPO, Grafton, Tieto. Proběhne také přednáška a workshop na téma „Jak psát životopis a jak se připravit na vstupní pohovor“ a zájemci si budou moci vyzkoušet fiktivní vstupní pohovor.

  22.1.2013
Prvních 14 účastníků kurzu získalo titul Microsoft Certified Technology Specialist (MCTS). Zkouška 70-642 se skládá ve firmě Autocont, skládá se v anglickém jazyce. Další půjdou na zkoušku v únoru

  15.1.2013
Dva absolventi předchozího kurzu nastoupili na tříměsíční stáže ve firmách. Na pozici programátorů. Viz www.stazevefirmach.cz

  15.1.2013
Napadlo mne zjistit, jaké vzdělání je typické pro účastníky rekvalifikačních kurzů Správa sítí a programování. Z poslední téměř stovky účastníků a absolventů kurzu má překvapivě třetina ekonomické vzdělání. A která byla firma, ve které nejvíce lidí pracovalo: ASUS (Pegatron) s patnácti procenty.

  2.1.2013
Začíná další rekvalifikační kurz Správa sítí a programování. Tři účastníci jsou ze vzdálených míst (Jižní Morava, Praha). Snaha získat financování z ÚP byla tentokrát velmi úspěšná, jen šestina účastníků si kurz platí sama.

  10.12.2012
Z dnešního idnes.cz: "Tvorba nových pracovních míst je jedním z klíčových problémů na pracovním trhu, když poptávka je v podstatě jen po specialistech z IT. Na druhé straně pro málo kvalifikované zaměstnance je sehnat práci stále těžší. Shánění práce je čím dál obtížnější, ukazují statistiky ministerstva práce a sociálních věcí. O jedno místo nyní bojuje více než 13 lidí. Ještě před dvěma měsíci se o jedno místo ucházelo dvanáct zájemců“.

  1.12.2012
Další zaměstnaný absolvent kurzu Správa sítí a programování: tentokrát firma Okin, náplní práce jsou aktivní prvky Cisco (a samozřejmě komunikace v angličtině se zákazníky po celém světě).

  4.12.2012
Dobří holubi se vracejí. Čtyři zájemci o následující rekvalifikační kurz Správa sítí a programování se u nás poprvé ukázali před dvěma až pěti lety. Většina z nich tehdy dokonce i složila zkoušky. Do kurzu ale nenastoupili, či jej neabsolvovali celý, protože získali práci. A lepší vrabec v hrsti... Po letech (a často několika změnách zaměstnání) však došli k názoru, že lepší bude přejít do oboru, ve kterém je práce.

  3.12.2012
Další zaměstnaný, správce sítě ve firmě Tieto. A jedná se o absolventa, který to má do Ostravy přes 50 km. Jak je vidět, člověk se při hledání práce nesmí omezit jen na svůj okres. Naštěstí práce v IT na benzín vydělá.

  26.11.2012
Opět řeším podobný problém jako ve své poznámce z 4. 10.: počet zájemců o další kurz Správa sítí a programování (začínající 2. 1. 2013) překročil kapacitu kurzu, ale není zatím dostatečný pro otevření druhé skupiny. Počet zájemců ze vzdálených krajů se drží na cca 25 %. Ale do budoucna bude možná stoupat díky možnosti zažádat si o tzv. rekvalifikaci „zvolenou“, kdy úřad práce hradí jen kurz (tedy ne jízdné a ubytování). Díky tomu je ochoten hradit kurz kdekoliv v ČR. A ubytování je u nás nečekaně levné: stávající rekvalifikanti získali ubytování za 2300 Kč/měsíc.

  23.10.2012
Dnes začíná další běh rekvalifikačního kurzu Správa sítí a programování. Pro velký zájem probíhá ve dvou skupinách souběžně. Zvyšuje se podíl účastníků ze vzdálených míst (Bruntál, Olomouc, Praha, Chomutov). A těší mne, že neklesá počet těch, kteří chtějí kurz absolvovat, i když nezískají financování úřadem práce - čtvrtina účastníků si kurz platí sama. Když přičtu částku za dopravu a případně ubytování, tak je to částka pro nezaměstnané ne zrovna zanedbatelná. Doufám, že se jim tato investice brzo vrátí. Pro zájemce jsem zorganizoval konverzační kurz angličtiny. Díky dvěma souběžným skupinám je dost lidí na naplnění dvou skupin: začátečníci a pokročilí. Snahy účastníků si velmi cením – je velmi těžké najít čas (i peníze) na angličtinu, když jim veškerý volný čas zabere sledování videa a příprava na kurz. Ale bez angličtiny to prostě v tomto oboru nejde.

  5.10.2012
Nedosti na tom, že dva měsíce trýzníme zájemce o rekvalifikační kurz Správa sítí a programování v přípravném kurzu. Nenecháme spočinout ani jeho absolventy. Dnes začíná 150-ti hodinový kurz jazyka C# pro pokročilé, kterého se účastní čtyři absolventi kurzu.

  4.10.2012
Před dvěma týdny zde bylo velké dilema: počet zájemců o rekvalifikační kurz Správa sítí a programování, kteří již složili většinu vstupních testů, překročil kapacitu kurzu. Ale nedosáhl počtu potřebného k otevření kurzu druhého. Od té doby se moc nezměnilo. Počet zájemců překročil kapacitu dvou kurzů, ale nedosáhl počtu potřebného pro kurzy tři. Není tedy vyloučeno, že další kurz začne již v prosinci či lednu.

  21.9.2012
Pomocí CTRL+C a CTRL+V mohu replikovat svůj příspěvek z 30.3.: Kontakty s personalisty počítačových firem začínají nést ovoce. Hned po kurzu získala práci rekvalifikantka ve firmě CS21 NextNet.

  18.9.2012
Další absolvent přijatý do firmy Tieto: tentokrát správa poštovního serveru Exchange Server.

  17.9.2012
Tak jsem si udělal malou statistiku předchozích třech kurzů Správa sítí a programování. Průměrný věk je 33 let. Zajímavé je ale, že jediný absolvent, kterého si k pohovoru pozvali všichni mnou oslovení personalisti, již překročil pětačtyřicítku.

  12.9.2012
Dnes proběhla schůzka s generálním ředitelem personální agentury Trenkwalder cz. Velký zájem je hlavně o naše absolventy, kteří mají alespoň základy němčiny.

  10.9.2012
Sláva, nejsme ve vesmíru sami! Konečně jsme našli rekvalifikační kurz, který se počtem hodin podobá našemu kurzu Správa sítě Windows Server 2008 a který se opravdu koná (tedy má v nabídce konkrétní termín a ne jen "na zavolání"):
rekvalifikacni.info kurz spravce operacnich systemu a siti.
Kurz sice nepřipravuje na zkoušky MCTS, ale přesto je to pro zájemce z Brna velká pomoc. Bohužel to ale málo pomůže dvěma účastníkům našeho kurzu, kteří jsou z Prahy.

  4.9.2012
Hodně absolventů si stěžovalo, že jim firmy a personální agentury na maily ani neodpovídají. Tak jsem to vzal do vlastních rukou. Vyžádal jsem si od rekvalifikantů životopisy (samozřejmě na bázi dobrovolnosti) a oslovil několik firem a personálních agentur. Všechny zareagovaly na druhý den a po obdržení životopisů si opět během následujícího dne začaly zvát rekvalifikanty na pohovory. A firmy, které aktuálně volné místo neměly, si alespoň vyžádaly osnovy kurzu.
Kromě již dříve zmíněných firem Tieto a Okin BPO to je AutoCont, NetDirect, CS21 NextNet, ha-vel, Kvados a personální agentury Grafton a Mitathor.

  3.9.2012
První dva absolventi kurzu Správa sítí a programování, který končil v srpnu, nastupuji do práce. Do firmy Tieto.

  30.8.2012
Stavily se u nás personalistky firmy Tieto. Setkání se účastnilo jedenáct absolventů rekvalifikačního kurzu Správa sítí a programování a čtrnáct zájemců, kteří do kurzu teprve nastoupí. Na závěr si absolventi vyzkoušeli vstupní testy na Windows Server 2008, Linux, sítě (Cisco), C# a Exchange.
Poté následoval seminář o technikách hledání práce, který vedl personalista a psycholog Mgr. Vladislav Kos. Zájemci si potom mohli vyzkoušet fiktivní vstupní pohovor, po kterém s nimi byly rozebrány případné chyby. Také bylo možné nechat si zkontrolovat způsob napsání životopisu a motivačního dopisu.

  9.8.2012
Stavili se u nás personalistka firma Okin BPO a vedoucí oddělení Networking (Cisco). Zájemci měli možnost složit vstupní test ze správy sítě (Cisco) a z angličtiny. Čtyřem z nich bylo nabídnuto jednání o nástupu do firmy.

  3.8. 2012
3.8. Kdysi mi řekl jeden zaměstnanec Centra Informačních Služeb naší univerzity, že mohu jak chci rekvalifikační kurz vylepšovat, ale CIS vyžaduje přece jen jinačí level. Po létech, povzbuzen úspěchem našeho absolventa na odboru informatiky krajského úřadu, jsem se přece jen osmělil a zavolal vedoucímu správců sítě tohoto útvaru, zda v nejbližší době neplánují nějaké výběrové řízení. Špatná zpráva, že právě ten den bylo výběrové řízení uzavřeno. A dobrá zpráva: uspěl náš absolvent! Takže další pevnost...

  1.8. 2012
Před necelým čtvrtrokem skončil rekvalifikační kurz Správa sítí a programování. Přibližně v téže době byly maturity a státnice. Nevím kolik procent maturantů a čerstvých inženýrů má již práci v oboru, my se můžeme (při vší vrozené skromnosti) prokázat již více než padesátiprocentní úspěšností.

  1.8. 2012
Svět se zbláznil - repetenti opakují ročník dobrovolně. Tuto parafrázi z billboardů pivovaru Bernard jsem si vypůjčil pro popis situace, kdy absolventi rekvalifikačního kurzu Správa sítí a programování, kteří ještě nezískali zaměstnání, opakují některé bloky kurzu. To vypovídá jednak o náročnosti kurzu - teprve napodruhé se podaří zachytit a vychutnat si všechny jemné finesy výuky - tak i o překotném vývoji kurzu - další běh kurzu obsahuje vždy mnoho novinek. Neustálé vylepšování kurzu je prostě nutnost. Sebekriticky musím říci, že s úrovní kurzu, jehož absolventům v dobách konjunktury zaměstnavatelé téměř utrhli ruce, bychom si dnes ani neškrtli. Za poslední rok se udály následující změny: přechod z Windows Server 2003 na verzi 2008 R2 a natočení kompletní nové sady výukových videí. Přechod z Linuxu RHEL verze 5.5. na 6.2. a také natočení všech videí. Sjednocení výuky programování na platformě .Net. Zařazení desítek hodin samostatné praktické přípravy do bloku Cisco.

  1.8. 2012
Další pevnost dobyta. Z prestižních IT pracovišť jsme zanechali svou stopu nejen na Centru informačních technologií Ostravské univerzity (o firmě Tieto nemluvě), ale nově i na odboru informatiky Krajského úřadu. Náš absolvent uspěl v náročné konkurenci ostatních zájemců, mezi kterými byli i uchazeči o zaměstnání z ČVUT.

  1.8. 2012
Před necelým čtvrtrokem skončil rekvalifikační kurz Správa sítí a programování. Přibližně v téže době byly maturity a státnice. Nevím kolik procent maturantů a čerstvých inženýrů má již práci v oboru, my se můžeme (při vší vrozené skromnosti) prokázat již více než padesátiprocentní úspěšností.

  2.7. 2012
Netušil jsem, že informatika je ženskou záležitostí. Dneškem dosáhla zaměstnanost žen - absolventek rekvalifikačního kurzu Správa sítí a programování - sta procent (tedy všechny tři ženy). Muži tiše závidí.

  2.7. 2012
Dnes máme důvod oslavovat, protože do práce nastupují hned dva absolventi. Jedna jako HelpDesk do GE Money Bank v Hrabové a druhý jako programátor v PHP a Javě.

  10.5. 2012
Další rekvalifikační kurz dospěl do stavu připravenosti na zkoušku MCTS. Skóre 12:1 (a dva účastníci na zkoušku nešli), průměrný počet bodů 860. Gratulujeme.

  23.4. 2012
Již druhá účastnice tohoto rekvalifikačního kurzu Správa sítí a programování získala práci (jak to ty ženské dělají?). T entokrát je to do firmy Tieto na pozici SAP specialist. Přejeme hodně štěstí.

  30.3. 2012
Kontakty s personalisty počítačových firem začínají nést ovoce. Hned po kurzu získali práci dva rekvalifikanti ve firmách CS21 NextNet a Brain Computers.

  26.1. 2012
Zkoušku 70-642 složilo 14 lidí, průměr je 875 bodů, dva mají dokonce plný počet. Nezadají si tak s výsledky, kterých dosahují lidé s dlouholetou praxí. Gratulujeme. A firmy se již začínají ozývat. Návštěvu v kurzu plánují personalisti firem Tieto, NetDirect, Okin a CS21 NextNet.

  12.1. 2012
S přechodem rekvalifikačního kurzu z Windows Server 2003 na Windows Server 2008 jsme museli také přejít z mezinárodních zkoušek MCP na podstatně těžší MCTS (Microsoft Certified Technology Specialist) 70-642. Proto jsme s obavami vzhlíželi k datu 12.1., kdy měli první tři rekvalifikanti skládat tyto zkoušky v testovacím centru firmy AutoCont. Teď už můžeme říci, že obavy byly zbytečné!

  16.12. 2011
Mám dnes pedagogický svátek. Delší dobu jsme měli v databázi požadavek několika seniorů na kurz Wordu a Excelu. Nikdy jich ale nebylo dost na uspořádání tohoto kurzu speciálně pro seniory. Už mi bylo trapné na dotazy pořád odpovídat vyhýbavě. Tak jsem si řekl, že absolventi našich kurzů pro seniory (včetně kurzu správy souborů a případně i Práce s digitální fotografií) by mohli být - vzdor věku - dostatečně připraveni účastnit se běžných (tedy neseniorských) počítačových kurzů. A když to dosud nikdo nezkusil, tak to musíme zkusit my. Nesmí se ale podcenit bojová příprava. Proto jsme zájemcům poslali odkazy na video předem a do kurzu je zapsali, až když potvrdili, že vše poctivě shlédli. Dnes máme za sebou první dva kurzy Wordu, kterých se účastnily čtyři odvážlivkyně (to nezní moc česky, nemohu ale napsat odvážlivci, když to byly samé ženy). A názor jejich i lektorky zní: funguje to. Asi proto se tři z nich hned přihlásily na kurz Excelu. Tím senioři přestávají být závislí na tom, který kurz jim kdo milostivě nabídne. Mohou se zúčastnit (po řádné přípravě) kteréhokoliv kurzu, čímž se před nimi otevírá podstatně pestřejší nabídka školení. PČ

  14.11. 2011
Rekvalifikační kurz Správa sítí přechází z platformy Windows Server 2003 na verzi 2008. Navíc byla do osnov zařazena výuka poštovního serveru Exchange server.

  14.11. 2011
Začíná rekvalifikační kurz Správa sítí a programování. Příprava zájemců na tento kurz byla tentokrát zvlášť intenzivní, většina z nich strávila před kurzem na našich učebnách více než sto hodin (a možná stejné množství doma sledováním videokurzů, procvičováním a studiem). Tři čtvrtiny zájemců se na kurz intenzivně připravovalo déle než dva měsíce. Zároveň byly letos náročnější vstupní testy z angličtiny. Takže jsme zvědavi, zda se to nějak projeví na úrovni kurzu.

  13.11. 2011
Jak vybrat rekvalifikační kurz? Jediným kritériem úřadu práce pro výběr dodavatele rekvalifikačního kurzu je cena (samozřejmě kromě platné akreditace). Je to důsledek komplikovaných a přísných kritérií veřejných zakázek placených z evropských peněz. Jak tedy poznat, zda vyhlédnutý kurz je kvalitní nebo jen nejlevnější? Spolehnout se na úsudek těch, kteří se rozhodují i podle jiných kritérií a jsou na správnosti rozhodnutí navíc finančně zainteresováni. Tedy ptát se, jaká část účastníků si kurz platí z vlastní kapsy. Za kurz Správa sítí a programování tuto informaci netajíme: za poslední rok (včetně právě začínajícího kurzu) máme v průměru třetinu samoplátců. Se stoupající tendencí. Ještě jedno kritérium mne napadá, a to počet účastníků, kterým kurz doporučil nějaký absolvent. V projektu počítačových kurzů pro ženy na RD a nezaměstnané matky to byla zhruba polovina. Podobně u kurzů pro seniory. U rekvalifikačních kurzů Správa sítí a programování přibližně čtvrtina (což není tak málo s ohledem na to, že se nejedná o tak masovou záležitost a navíc jsou mnozí účastníci ze vzdálených měst). Já vím, hodnota tohoto kritéria se špatně dokazuje. Taky to tu neuvádím pro zvýšení lesku našich kurzů, ale jako poděkování všem, kteří se o kurzech někomu zmínili. Jen tak dál...

  1.11. 2011
Od setkání s personalisty firmy Tieto, o kterém je v Aktualitách zmínka níže, získalo ve firmě zaměstnání šest našich absolventů. Zajímavé je, že polovina z nich si kurz platili sami (tedy kurz nehradil úřad práce)...

  20.10. 2011
Rozeslal jsem absolventům rekvalifikačního kurzu Správa sítí informaci o výběrovém řízení na správce sítě fakulty bezpečnostního inženýrství. A od 17.10. jeden z našich absolventů nastupuje. Gratuluji. Přitom se jedná o člověka, jehož cesta se mohla vyvíjet úplně jinak, protože nesplnil náročná kritéria pro financování kurzu úřadem práce. Vstupní testy však měl dobré, proto jsem jej přemluvil, aby si kurz zaplatil sám, aspoň nejlevnější variantu. Tak jsem rád, že jsem z něj peníze nevytáhl zbytečně. Petr Červenka

  19.10.2011
31.8. skončil projekt financovaný z evropských fondů Vzdělávání v IT dovednostech kombinovanou formou pro osoby pečující o malé děti. Pojednává o něm taktéž reportáž ze dne 28.3.2011.Počtem účastníků se jednalo o jeden z největších projektů financovaných z ESF v kraji. Projektu se zúčastnilo 437 nezaměstnaných matek dětí do 15 let a matek na rodičovské dovolené (a dva muži na RD), které absolvovaly celkem 1683 kurzů. Většina absolvovala blok čtyř kurzů: Windows 7+Průzkumník, Word, Excel a Internet+el. pošta a téměř všechny pak složily i zkoušky k získání osvědčení o rekvalifikaci. Několik desítek získalo i mezinárodní certifikát ECDL. Dále se pořádaly kurzy: Práce s digitální fotografií, Corel Draw, Photoshop, Tvorba www stránek, PowerPoint a Word a Excel pro pokročilé. Kurzy pokračují i po skončení projektu. Další informace o projektu najdete zde.

  7.6. 2011
Zorganizovali jsme na našem středisku setkání s personalisty firmy Tieto, na základě kterého začátkem prázdnin nakonec získali zaměstnání další 4 účastníci kurzu Správy sítí a programování.

  30.5. 2011
A opět dobrá zpráva pro dva naše absolventy (samoplátce) kurzu Správa sítí a programování. Jeden získal zaměstnání ve firmě ActiveCall jako správce sítě a druhý ve společnosti Tieto na pozici správce aplikací.

  18.5. 2011
Odkaz na reportáž č.3 ve vysílání TV v Klimkovicích ze dne 13.5. naše reportáž je od sedmé minuty a třicáté sekundy v bloku reportáží.

  18.4. 2011
Ještě ani neoschnuly bity na předchozí zprávě a máme zde dalšího zaměstnaného ještě během kurzu Správa sítí a programování. Po dobrých zkušenostech s předchozím absolventem (viz zpráva z 21.3.) nás firma Elcom požádala o dalšího programátora. Přejeme hodně zdaru.

  14.4. 2011
Další účastník kurzu Správa sítí a programování získal práci správce sítě ve firmě OVANET, a.s.(ještě během kurzu).

  TV reportáž
Dne 28. 3. 2011 byla natočena reportáž pro ČT24 v prostorách našeho střediska o počítačových kurzech pro maminky (a tatínky) na mateřské dovolené.

  21.3. 2011
Pomohli jsme účastníkovi kurzu Správa sítí a programování získat práci správce sítě ve firmě Data Elpocom, s.r.o (ještě během kurzu).

  březen 2011
Pomohli jsme absolventovi kurzu Správa sítí a programování získat práci správce sítě a počítačových učeben na naší univerzitě.

  prosinec 2010
Pomohli jsme absolventovi kurzu Správa sítí a programování získat práci programátora technologických procesů ve firmě Elcom, a.s.

  Senioři.
Koncem listopadu se uskutečnil poslední kurz projektu Senioři komunikují, který byl realizován v rámci Nadačního fondu manželů Klausových. Kurz se uskutečnil v Orlové-Lutyni a zájem byl tak velký, že jsme se rozhodli požádat opět Nadační fond, zda by i v tomto roce mohl být kurz na ZŠ Mládí realizován. Výsledky výběrového řízení budou známy v dubnu 2011 a doufáme, že náš návrh bude přijat.

  Vaše hodnocení kurzu i-tabule
Děkuji za přehledně zpracovaný materiál.", "Absolvovala jsem již řadu kurzů a musím poděkovat paní lektorce. S kurze jsem byla velice spokojena.
Srozumitelnost, vstřícnost a opravdu praktické využití a aplikace.
Děkuji Velmi pěkně a srozumitelně podaný výklad,jen zvolit o trochu pomalejší tempo,případně ještě jednou zopakovat některé kroky.
Lektorka vedla kurz zodpovědně,výborně. Jen v závěru lekce byl výklad rychlejší.Je to pro mne nová problematika a proto uvítám další školení.
Výborná připravenost lektora, vstřícnost a snaha předat nové poznatky srozumitelně s použitím názorných příkladů.

  1.9.2010
Po prázdninové odmlce se plně rozběhly kurzy pro pedagogy ze základních a středních škol v Moravskoslezském kraji. Největší zájem je o kurzy Interaktivní tabule, kdy už nyní jsou zaplněny termíny na leden 2011. Další realizované kurzy jsou PowerPoint, Excel a Word.

  1.8.2010
Před prázdninami proběhly úspěšně kurzy Senioři komunikují v rámci projektu Nadace manželů Klausových a vědomosti načerpalo 19 seniorů. Nyní v listopadu proběhne poslední běh kurzu v Orlové-Lutyni na ZŠ Mládí 726.

  1.7.2010
Ještě měsíc před koncem kurzu nastupuje jeden z účastníků kurzu do práce jako manažer prodejny výpočetní techniky

  1.7.2010
Projekt Vzdělávání v IT dovednostech kombinovanou formou pro osoby pečující o malé děti běží v plném proudu a do dnešního dne jsme proškolili 625 maminek a také dva tatínky na rodičovské dovolené. Kurz je určen pro rodiče na rodičovské dovolené nebo v evidenci ÚP starající se o dítě do 15-ti let. Rekvalifikační zkoušky složilo 82 maminek a z nich patnáct maminek úspěšně složilo ECDL. zkoušky a poté obdrželo Certifikát s mezinárodní platností, se kterým mají větší šanci uspět na trhu práce.

  17.4.2010
Z 14 účastníků rekvalifikačního kurzu Správa sítí ještě během kurzu získalo jedenáct účastníků mezinárodní certifikát MCP (Microsoft Certified Professional, skládá se v angličtině). Z toho tři zkoušku 70-270, ostatní 70-290 (Windows Server 2003). Jeden účastník stihl obě zkoušky. Další zkoušky plánují po kurzu.

  10.3.2010
Nadační fond manželů Livie a Václava Klausových nás vybral pro realizaci kurzů v rámci projektu Senioři komunikují. Bezplatné počítačové kurzy proběhnou ve Velké Polomi, Hněvošicích a Orlové-Lutyni.

  4.1.2010
Někteří absolventi posledního rekvalifikačního kurzu Správa sítí a programování pokračují po kurzu ve studiu informatiky na VŠ v kombinovaném studiu v následujících oborech: robotika na fakultě FS VŠB-TUO, Informatika a výpočetní technika na FEI VŠB-TUO (dva absolventi) a Aplikovaná informatika na UJEP Olomouc. A jeden absolvent studuje 3. ročník řídicí a informační systémy FEI VŠB-TUO

  18.12.2009
Z jedenácti účastníků posledního běhu rekvalifikačního kurzu Správa sítí a programování získali tři zaměstnání ve firmě Tieto. Z toho dva je?tě během kurzu, jeden po měsíci. 4.1.2010
A kolik absolventů předchozích kurzů získalo práci u této firmy?
Správa počítačových sítí (a programování) 19. 11. 2008-20.2.2009 (-7.5.2009): 5 absolventů
Správa počítačových sítí 23. 5. 2008 - 8. 8. 2008: 4 absolventi Programování 4. 6. 2008 - 6. 8. 2008: 2 absolventi
Správa počítačových sítí 17.3.2008 - 3.6.2008: 2 absolventi
Správa počítačových sítí (a programování) 26. 11. 2007-20.2.2008 (-7.5.2008): 2 absolventi

  1.1. 2010 - 30. 6. 2012
ESF projekt z OP VK:
Další vzdělávání pracovníků školství ve využívání informačních a komunikačních technologií, zprostředkujícím subjektem dotace je Moravskoslezský kraj. Výše dotace je 3,9 mil. Kč. Proškoleno bude 2000 pedagogických pracovníků.

  1. 9. 2009 -31. 8. 2011
ESF projekt z OP LZZ:
Vzdělávání v IT dovednostech kombinovanou formou pro osoby pečující o malé děti. Dotaci poskytl MPSV. Výše dotace je 1,3 mil. Kč. Proškoleno bude 850 osob.

  1. 7. 2009 -30. 6. 2012
Podíl na ESF projektu z OP VK: Systém dalšího odborného a pedagogického vzdělávání pracovníků VŠB-TUO. Dotaci poskytlo MŠMT. Výše dotace je 8,7 mil. Kč. Náš útvar garantuje IT část vzdělávání, proškolí celkem 500 osob

  listopad 2009:
Získali jsme veřejnou zakázku na IT školení pro firmu Porgest, a.s. Nový Jičín. Hodnota zakázky je 0,2 mil. Kč

  listopad 2009:
Byli jsme vybráni firmou Hertin jako subdodavatele IT školení pro společnost Výtahy Ostrava, s.r.o. Hodnota zakázky je 270 tisíc Kč.

  říjen 2009:
podepsána smlouva na dodávku IT kurzů pro Vítkovice, a.s. v rámci projektu ESF na dobu dvou let. V roce 2009 realizován zatím objem školení 0,2 mil. Kč

  od září 2009 realizujeme IT školení pro společnost CTS cz v rámci projektu Vzdělávejte se!

  květen 2009:
realizujeme IT školení pro Vítkovice, a.s. v rámci projektu školení je šance

  červen 2009:
Získali jsme zakázku na dva rekvalifikační kurzy pro ÚP v Novém Jičíně v celkové hodnotě 100 tisíc Kč na období 1,5 roku.

  červen 2009:
Získali jsme veřejnou zakázku na dva rekvalifikační kurzy pro ÚP v Ostravě v celkové hodnotě 4,2 mil. Kč na období čtyř let.

  červen 2009:
Získali jsme veřejnou zakázku na tři rekvalifikační kurzy pro ÚP v Karviné v celkové hodnotě 0,6 mil. Kč na období 1,5 roku. A dále mo?nost účasti v minitendrech na 2,5 mil. Kč.

  duben 2009:
IT školení pro Vítkovice, a.s. v rámci projektu ESF

  květen 2009: Získali jsme veřejnou zakázku na tři rekvalifikační kurzy pro ÚP ve Frýdku Místku v celkové hodnotě 0,8 mil. Kč na období dvou let.