VŠB - Technická univerzita Ostrava

Počítačové kurzy od roku 1991
e-mail: petr.cervenka@vsb.cz,  tel.: 596 993 203Kurzy pro začátečníky a seniory

Čím se vyznačují naše kurzy pro začátečníky a seniory?
Tyto kurzy jsou vhodné i pro mladší, pokud jsou úplní začátečníci.
Mají týdně šest vyučovacích hodin místo obvyklých dvou (jak je tomu například na Univerzitě třetího věku). Malý počet hodin týdně často vede k "Syndromu věčného začátečníka", neboť účastníci kurzu za týden zapomenou velkou část z toho, co se za pouhé dvě hodiny naučili. Proto je v našich kurzech jednou týdně šest vyučovacích hodin výuky. A v případě potřeby mohou účastníci přijít i individuálně.
Systém dvou hodin týdně mnohým nevyhovuje, protože pro ně znamená závazek na pravidelné docházení na několik měsíců. Naše kurzy trvají jen měsíc. Systém dvojhodinových sezení znevýhodňuje zájemce ze vzdálenějších obcí, protože u nich čas strávený dojížděním překročí dobu výuky.
Jsou téměř dvakrát delší než většina ostatních kurzů. Kratší kurzy prostě začátečníkům k získání samostatnosti na počítači nestačí.
V kurzech hojně využíváme natočená videa. Nejedná se o běžné video, ale o "dvojvideo". Tedy v malém okně je natočený lektor a ve velkém okně běží souběžně to, co lektor promítá na projektoru.

Video má několik výhod:
Video umožnilo kurz prodloužit, aniž bychom jej museli zdražit.
Video si může každý poslouchat svým vlastním tempem. Tedy pozastavit video, látku si procvičit a pak zas video pustit. Nebo vrátit pasáž, která nebyla jasná. Případně si zopakovat na látku minulého týdne.
Díky videu je možno dohonit látku v případně absence.
Snažíme se toho probrat raději málo, ale zato důkladně procvičit. Nemělo by se tedy stávat, že by absolvent kurzu neměl rutinu v přepínání mezi okny, v kopírování pomocí schránky nebo v ukládání souborů.

Kontaktovat nás můžete na uvedených telefonních číslech nebo prostřednictvím mailu. Při mailové komunikaci zašlete prosím telefonní kontakt.

Můžete si také poslechnout rozhovor s vedoucím Ing. Červenkou:
Polar pořad Študuj u nás 2015
ČRo pořad Poradna 2015
ČRo reportáž z návštěvy u nás 2015
VŠB rozhovor u nás 2014
RTA reportáž 2006

Obsah základního kurzu


2 vyuč. h. 2 vyuč. h. 2 vyuč. h.
1. den sledování prvního videa Windows (Win1) do 47. min instruktáž práce s videem, práce s myší, spouštění programů, zapnutí a vypnutí počítače, přihlášení a odhlášení, práce s okny. Základní práce s klávesnicí Tento den je zdarma!
2. den sledování Internet opakování práce s okny práce s Internetem
3. den sledování Win1 od 47:30 opakování Internetu bloky, formáty písma
4. den sledování Win2 do 56:00 opakování klávesnice, bloků, formátů písma kopírování a přesun textu
5. den sledování Win2 opakování kopírování a přesunu ukládání a otevírání souborů
6. den sledování El. pošta opakování souborů el. pošta (email pod Seznamem)
Podbarvené buňky jsou výuka s lektorem. Ostatní je samostatné sledování videa s občasnou asistencí lektora.
Ranní varianta kurzu má časový rozpis 8:00-10:30, 10:30-11:15 a 12:00-13:30

Pokračovací kurzy pro seniory

 Správa souborů (Průzkumník)
První kurz je vhodný pro ty, kteří musí zvládat velké množství souborů. Tedy především pro majitele digitálních fotoaparátů. Naučí Vás kopírovat soubory z paměťové karty fotoaparátu na počítač, roztřídění fotek do jednotlivých složek (každá pro jednu dovolenou či akci), vymazání špatných fotek, přejmenování fotek, hledání souborů atd.

 Práce s digitální fotografií
- vypalování souborů s fotografiemi na DVD,
- umístění galerie fotek na Internet (ať k nim mají přístup vaši známí, posílání většího množství fotografií e-mailem je totiž nevhodné),
- sejmutí obsahu obrazovky (klávesa Print Screen), úprava v programu Malování, vložení do dokumentu
- základy úpravy digitální fotografie: (výřez, korekce efektu "červených očí" (při blesku), korekce přesvětleného snímku, doplnění textu do snímku - např. PF 2009).
- ukázka práce se scannerem
Používají se přitom všeobecně dostupné programy, tedy program Malování (součást Windows) a IrfanView.
Pro zájemce o náročnější úpravu digitální fotografie doporučujeme jiný náš kurz (Photoshop).

Předpokladem účasti v kurzu je znalost práce se soubory: ukládání, načítání, mazání, kopírování, tvorba složek atd. A práce se schránkou. Tedy znalosti na úrovni základního kurzu pro seniory a kurzu Průzkumníka.

 Skype
Kurz práce s programem pro telefonování po Internetu. Telefonování po Internetu ušetří velké sumy těm, kteří mají své blízké v jiném městě či státu. V kurzu se naučíte program nainstalovat, vytvořit si uživatelský účet, přidávat a spravovat kontakty a samozřejmě komunikovat - hlasově (telefonovat) i psanou formou (obdoba SMS).

Několik názorů absolventů kurzů pro seniory:
Na konci kurzu Průzkumníka pro seniory jsme účastníky poprosili o vzkaz dalším účastníkům základních kurzů, zda je po základním kurzu vhodné ještě absolvovat kurz Průzkumníka.
Následují vzkazy pěti absolventů:

  • Po prvním kurzu ať si nikdo nemyslí, že umí práci na počítači. Je to jenom seznámení a je vhodné pokračování.
  • Děkuji, že jsem se nechal přemluvit a pokračoval. I když jsem původně nechtěl. Obdivuji ochotu vydržet při pomáhání a radách.
  • Páni senioři, je velmi vhodný, už i proto, že si tady v klidu všechno zopakujete. A pokud jde o peníze, tak ty budou, ale odejdeme se znalostí Průzkumníka.
  • V kurzu Průzkumník jsem se nejen dozvěděla a naučila nové věci, ale ještě jsem si doprocvičila to, v čem jsem si nebyla jista z předchozího kurzu pro seniory. Více jsem si zažila veškeré informace.
  • Absolvování kurzu mi ukázalo, že jsem ho měl navštěvovat už před lety, protože mi ukázal možnosti, jak si v počítači ukládat soubory přehledným způsobem. Zjistil jsem, že k dlouho odkládanému úklidu mám k dispozici nástroje, jako filtrování, přesouvání, kopírování, ukládání souborů - vytvoření stromové struktury, uložení a setřídění v podle fotek na dvd.

  •