AKTUALITY

  
(autor Petr Červenka)

  Zaměstnaní od 07/17:
1x RTS: C# programátor + grafik

  Zaměstnaní od 06/17:
1x Tieto: SAP specialist, 1x Lichna Trade s.r.o: správa Windows Server a přístupových a docházkových systémů + tvorba intranetu, 1x PorubaNET: Cisco + Service Desk

  Zaměstnaní od 05/17:
1x Okin: Windows Cloud specialist, 1x Magistrát F-M: Správce ICT

  Zaměstnaní od 04/17:
2x NetDirect: C# programátor, 2x Tint s.r.o: C# programátor, 1x Unicorn: .Net developerka, 1x D3Soft: SW tester, 2x Sykora Datacenter Java Junior Developer, 1x CS21NextNet: správa Windows Server, 1x Unicorn Bratislava: Java programátor

  22. 5. 2017
Nejvíce na dračku jdou programátoři. Ti se na pultech neohřejí. Nemám k dispozici žádná data statistického úřadu, stačí mi podívat se na přehled zaměstnávání našich absolventů v jednotlivých měsících zde. V 9/2016 a 4/2017 stoupá počet na trojnásobek obvyklých hodnot. To proto, že u obou posledních rekvalifikačních kurzů pro programátory byli téměř všichni zaměstnáni v rozmezí dvou týdnů před či po konci kurzu. Správci serverů mají sice procentuálně úspěšnost vyšší, ale trvá to déle. Důvodem je asi to, že v této profesi jsou v kraji dva zcela dominantní zaměstnavatelé (zatímco programátorských firem je mnoho). A stačí, když třeba jen jeden z nich má dočasně menší potřebu např. juniorů na Windows Server, a už se to projeví. Malým zaměstnavatelům pak chvíli trvá, než všechny zaměstnají. A druhým důvodem je, že někteří absolventi ani do těch dvou firem nemohou, protože nemají dostatečně dobrou angličtinu.

  20. 5. 2017
Nenabízíme zázraky. Za sto hodin se ze začátečníka nestane správce serveru. A ani za dvě stě hodin se nestane programátorem. A že naše kurzy jsou právě takto dlouhé? Ano, ale prezenční část kurzu je jen ta pověstná špička ledovce. Mnohonásobně více času zabere domácí příprava s pomocí skript a videí. Proto bývá výuka jen dvakrát týdně, jinak by příprava nešla stihnout. Čímž se ale kurz stává nepříjemně dlouhým. A to je k tomu ještě třeba přidat cca měsíc přípravného kurzu. Jak jsme vůbec s takovýmto obchodním modelem mohli těch 26 let přežít? Možná proto, že pak téměř všichni (někdy všichni) tu práci získají. Ale dost ironie. Prostě chci říci, že i začátečník se "ajtákem" stát může, a to aniž by několik let studoval. Ale nesmí se to s tím zkracováním přehnat. Nebo se aspoň pak necítit ublíženě, že personalisti na životopisy neodpovídají. To není chyba personalistů ani školícího střediska. To jen nabídkou odpovědělo na poptávku. Takový je trh.

  16. 5. 2017
Sto roků v šachtě žil, mlčel jsem/sto roků kopal jsem uhlí/Za sto let v rameni bezmasém/svaly mi v železo ztuhly.
Ne, to není snaha o zkulturnění webu. To je jen dílem náhody přesný součet let, které strávili v OKD čtyři účastníci rekvalifikačního kurzu Objektově orientovaného programování.
Kdysi dávno, když jsem se ještě zajímal o vesmír, smysl života a takové ty věci, tak jsem si kladl otázku, jak dlouho je ještě člověk mladý. A odpověděl si, že je to asi do té doby, dokud dokáže zcela změnit způsob života.

  11. 5. 2017
Rekvalifikační kurz programátorů má za sebou první zkoušku. Režisér z FAMU si může oddychnout, Tomáš uspěl, takže nebude nutné přemlouvat někoho ze zbývajících horníků na záskok v natáčení časosběrného dokumentu. A celkově lze říci, že horníci zatím uspěli podobně jako zbytek kurzu.

  28. 4. 2017
Před měsícem jsem radostně psal, že se konečně všem absolventům letního rekvalifikačního kurzu Správa sítí podařilo najít práci v oboru. A nyní neméně vesele oznamuji, že totéž se podařilo i kurzu následujícímu. Inu konjunktura. Kdo chce změnit práci, necht to neodkládá. Marx s Engelsem nás učili, že konjunktura netrvá věčně.

  28. 4. 2017
Dnes první den bez kamer. Předchozí dva dny u nás strávili studenti FAMU z ateliéru Heleny Třeštíkové, kteří o jednom z nastoupivších horníků už od listopadu točí časosběrný dokument. A teď bude od kamer tři měsíce klid, přijedou natočit až ukončení kurzu. Absolventi sice nezískají bakalářský titul, ale pro účely natáčení bychom si mohli někde půjčit ty srandovní čtvercové bakalářské klobouky a natočit jejich vyhazování do vzduchu. To se prý tak dělá. A pak by filmaři samozřejmě ještě rádi natočili také slavný nástup do vysněného zaměstnání. A nebo přijedou mnohem dříve, natočit neslavné předčasné ukončení kurzu. Není lehké být mediální hvězdou.

  26. 4. 2017
Nejsou lidi. V IT nejsou a nebudou. Médiím si stěžují majitelé firem i personalisti, s plnou odpovědností to řeší vláda i parlament. Naopak personalistka Tieta je spokojená. Před čtvrt rokem odmítla zájemce s dobrou angličtinou ale s nulovými znalostmi, nedostačujícími ani pro heldesk. A doporučila mu rekvalifikaci. A po pár měsících se jim vrátil, na SAP.

  21. 4. 2017
Začal další rekvalifikační kurz Objektově orientované programování. Vcelku nezajímavá, rutinní záležitost, nebýt toho, že mezi účastníky jsou tentokrát čtyři bývalí horníci z Paskova. Čtenáři mají rádi silné příběhy a ty se tady médiím nabízely přímo na stříbrném podnose: po dvaceti (a více) letech fárání dolů do dolů se rekvalifikovat na programátora... A nyní, kdo tu všechno byl: ČT, Nova, ČR, Impuls, ČTK, Horník, MSD, Blesk. A také zástupci firmy LMC (jobs.cz), která rekvalifikaci čtyř horníků platí. Tak mne napadá, že příště by se mohl pozvat i někdo z úřadu práce, který platí zbylých jedenáct účastníků. Zazněly nějaké ty oslavné řeči. Jsem zvědav, zda to čtenáře, posluchače či diváky přesvědčí. Zda si neřeknou: když to někdo zaplatí, tak co by ta Báňská horníky do kurzu nevzala! Těžko uvěřit, že tomu předcházela stovka (či stovky?) hodin přípravy. Večer po vyfárání. Nezbývá tedy než čtvrt roku počkat, jak kurz dopadne. A hlavně jak dopadne následné zaměstnávání. Protože bez toho by to nebylo o ničem.
Pořad v ČT

  16. 4. 2017
Nedávno skončil rekvalifikační kurz pro správce sítě a kurz pro programátory, v obou byla shodně čtvrtina žen. A tento a příští týden začínají další běhy a opět stejný podíl. Nevím, zda je to dost nebo málo. Ale každopádně je to více než v minulosti. Pamatuji i běhy, kdy nebyla žena žádná. Tak nevím, zda se jedná už o trend, ale podstatné je, že úspěšnost v následném hledání práce je zatím genderově nezávislá.

  25. 3. 2017
Příběh nekončí: D3Soft, software tester. To be continued?

  23. 3. 2017
Konečně 100 %! Přiznám se, není to pravidlo - u většiny kurzů se obvykle jednomu absolventovi nepodaří do IT proniknout. Ale tentokrát se to podařilo všem absolventům letního kurzu Správy sítí - i když na posledního se půl roku čekalo. Klasický případ: když se nezadařilo v první vlně (kvůli angličtině), tak jej finanční situace donutila chodit po brigádách místo hledání zaměstnání. Nakonec se ale nechal přemluvit, přidal se do konverzačního kurzu a posléze do Tieta prorazil. Pěkný příběh, jak z povídaček Armády spásy. Ale aby to neznělo tak barvotiskově: těch 100 % už vlastně neplatí, jiný absolvent si pro změnu práci neudržel. Ale kdo ví, možná už zase někde jako správce sítě pracuje. Už to nějak všechno nestačím sledovat.

  23. 3. 2017
Loňský rekord osmi programátorů vyrovnán: Unicorn Praha, C# programátorka. Vlastně .Net developerka, at to zní světověji.

  22. 3. 2017
Předevčírem skončil rekvalifikační kurz Objektově orientované programování. Na rozdíl od minulého kurzu, kdy sedm absolventů nastoupilo na Javu do Tieta, tak letos je to samý C#: 3x TINT Software FM, 3x NetDirect a jednou Tesco Software. Když si vzpomenu na ty debaty, zda má smysl učit v kurzu dva jazyky...

  1. 3. 2017
Dne 14.3. (opravuji předchozí špatné datum) se bude na naší univerzitě konat veletrh pracovních příležitostí Kariera Plus. Kromě mne tam najdete i Tieto, Okin a desítky dalších. Máme konjunkturu, takže nezaměstnaní jsou lovná zvěř. Samozřejmě jen ti, kteří umí něco, co firmy nutně potřebují...

  1. 3. 2017
Návštěvy dalších firem: 8.3. NetDirect, 13.3. RTS

  1. 3. 2017
Ve středu skončil v Tietu kurz Javy pro naše absolventy. Posledního dne jsem se také účastnil. A zdá se, že účastníci nebyli o nic horší než minulý kurz, z kterého pak Tieto zaměstnalo sedm lidí. Prostě se tehdy v jeden okamžik setkala poptávka s nabídkou. štěstí přeje připraveným. Nedělám si ale iluze, že tentokrát bude poptávka Tieta stejná. Proto na ty, kterým nabídka práce učiněna nebude, bude již 1.3. v 15:00 čekat firma Kvados. A poté v pondělí o stejném čase TINT Software. Ano, to je ta firma, kde již dva týdny zařezává první zaměstnaný účastník kurzu. A další firmy jsou v jednání. Nechci mít v jedné lekci více než jednu firmu, at to nerozbije výuku. Problém ale je, že do konce kurzu už je méně dnů než firem.

  14. 2. 2017
Včera v Tietu začal další 16-ti hodinový kurz Javy pro devět našich absolventů. Hodně zdaru!

  Starší aktuality jsou zde.

MS Exchange Server 2010

Kurz je určen pro správce výpočetní techniky, kteří mají v plánu implementovat do struktury firemní sítě poštovní služby. V ceně kurzu je příručka.
 

Výchozí znalosti

Předpokládají se znalosti na úrovni kurzu Windows Server 2008 4. dílu - Active Directory+politika skupin.
 

Obsah

 Instalace MS Exchange Serveru 2010  Použití a správa Outlook Web Access
 Správa příjemců, tvorba poštovních schránek uživatelů, její konfigurace  Práce s klienty MS Exchange a jejich konfigurace, IMAP, POP3, Outlook Anywhere, konektory
 Vysvětlení rolí serveru, Mailbox, Hub Transport, Edge Transport ,   Podrobný obsah ve formátu Detailní obsah kurzu v souboru PDF.
 Bezpečnost, filtrování pošty, politiky

Ukázka skript